ایران؛ بند مربوط به ممنوعیت مسابقه با ورزشکاران اسرائیلی از مصوبه مجلس حذف شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

بند‌ مربوط به عدم رویارویی ورزشکاران ایرانی با ورزشکاران اسرائیلی از قانون «طرح دو فوریتی» مجلس ایران حذف شد.

نمایندگان مجلس هفته گذشته دو فوریتی این طرح را موافقت کردند.

به گزارش برنا، در صورت تصویب نهایی این طرح برگزاری هر گونه مسابقه یا رقابت ورزشی اعم از رسمی یا تدارکاتی میان ورزشکاران و تیم‌های ورزشی ایران با حریفان اسرائیلی ممنوع می‌شد.

این طرح در عوض لغو مراسم سالیانه «راهپیمایی روز قدس» که برای اولین بار پس از 40 سال به دلیل شیوع کرونا لغو شد٬ توسط نمایندگان مجلس مطرح شد.

اما ذوالنوری رئیس کمیسیون سیاست خارجی مجلس ایران به رسانه‌ها گفت، بند عدم رویارویی با ورزشکاران اسرائیل از قانون طرح دو فوریتی حذف نشده است. او گفت، حذف این بند پیشنهاد وزارت ورزش بوده، در حال بررسی موضوع هستیم تا بهترین تصمیم را بگیریم.

در همین حال، محمدجواد جمالی نوبندگانی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران، اعلام کرد ماده 11 طرح «مقابله با اقدامات اسرائیل» که ورزشکاران را از مسابقه دادن با ورزشکاران این کشور منع می‌کرد، حذف شده است.

مجلس ایران، 12 مه 2020 دو فوریت طرح «مقابله با اقدامات اسراییل» را تصویب کرد که بر مبنای آن، برگزاری هر گونه مسابقه یا رقابت ورزشی اعم از رسمی یا تدارکاتی میان ورزشکاران و تیم‌های ورزشی ایران با حریفان اسرائیلی ممنوع باید ممنوع می‌شد. این طرح ممکن است کل ورزش ایران را دچار مشکل کند. ورزشکاران ایرانی از زمان پیروزی انقلاب سال 1979 در این کشور، از شرکت در مسابقاتی که رقیبشان اسرائیلی باشد، منع شده‌اند، اما این ممنوعیت امروز، شکل رسمی و قانونی به خود گرفت.

آخرین نمونه چنین چالشی که ورزش ایران با آن درگیر شد، تعلیق جودوی ایران بود که به دلیل تحت فشار قرار دادن ورزشکاران این کشور، برای عدم رویارویی با حریفان اسرائیلی، صادر شد.

بر اساس بیانیه فدراسیون جهانی جودو، جودوی ایران تا اطلاع ثانوی از شرکت در کلیه مسابقات، رویدادها و فعالیت‌های مرتبط با جودو در سطح جهان محروم خواهد بود.

این تعلیق، پس از جنجال مسابقه نیمه نهایی رقابت‌های قهرمانی جهان در دسته منهای 81 کیلوگرم رقم خورد؛ زمانی که سعید ملایی، عضو تیم ملی جودوی ایران، برای رو در رو نشدن با ساگی موکی، جودوکار اسرائیلی در مبارزه پایانی، در مسابقه نیمه نهایی با حریف بلژیکی شکست خورد و سپس در مصاحبه‌ای اعلام کرد که از سوی مقامات ورزش ایران برای عدم رقابت با ورزشکار اسرائیلی تحت فشار بوده است. ملایی پس از آن دیگر به ایران بازنگشت و به آلمان سفر کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید