ربیعی با اشاره به کاهش صادرات نفت ایران: ما دست روی دست نمی‌گذاریم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

علی ربیعی سخنگوی دولت ایران با اشاره به خبرهای مبنی بر کاهش صادرات نفت کشورش به علت شیوع کرونا و تحریم‌ها گفت، ما دست روی دست نمی‌گذاریم.

ربیعی عصر شنبه 16 مه 2020 در حاشیه نشست «هم‌اندیشی و هم‌افزایی مدیران و رییسان روابط عمومی‌ها در ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز» با اشاره به کاهش صادرات نفت گفت، ما دست روی دست نمی‌گذاریم و نفت خود را می‌فروشیم.

ربیعی در ادامه با بیان این که تبادلات تجاری ایران و ونزوئلا به عنوان دو کشور مستقل در دنیا به کسی ارتباط ندارد، گفت: «ما و ونزوئلا دو دولت مستقل هستیم و تبادل کالاهای مختلف داریم و دست روی دست نمی گذاریم و نفت خود را می فروشیم.»

کاهش صادرات نفت ایران به علت شیوع کرونا و تحریم‌ها در ماه آوریل 2020 رکورد زد و به روزانه 70 هزار بشکه رسیده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، صادرات نفت ایران به علت شیوع کرونا و تحریم‌های ایالات متحده که فروش نفت این کشور را محدود کرده بود، به کمترین میزان رسیده است. براساس آمارهای شرکت کپلر که به رهیابی جریان‌های نفتی می‌پردازد، صادرات نفت ایران در ماه آوریل به روزانه 70 هزار بشکه رسیده که کمتر از 287 هزار بشکه در روز در ماه مارس کمتر است.

براساس این گزارش، به نقل از این شرکت، برآورد صادرات نفت ایران دشوار است و این بدان معناست که رقم صادرات می‌تواند بالاتر و در حدود 200 هزار بشکه در روز باشد.

دنیل گربر، مدیر ارشد پترو لاجستیک، موسسه دیگری که جریان‌های نفتی را رهیابی می‌کند، گفت: «شاهد کاهش صادرات نفت ایران بودیم که به علت کاهش خرید چین بوده است... ما هنوز در ماه مه هیچ بهبودی در میزان صادرات نفت ایران مشاهده نکرده ایم.»

این در حالی است که اخیرا روابط ایران و ونزوئلا برأساس فرمول «نفت در ازای طلا»، کاملا برملا شده؛ به ویژه پس از گفته الیوت آبرامز، مسئول پرونده ونزوئلا در دولت آمریکا در این خصوص که ایران، هواپیماهایی را برای حمل طلا در مقابل ارائه خدمات به کاراکاس ارسال می‌کند و این هواپیماها حامل تجهیزاتی هستند که بخش نفتی ونزوئلا فاقد آنهاست و در ازای ارائه این تجهیزات، طلا دریافت کرده و به ایران بازمی گردند.

نکته تازه‌ای که 14 مه، از زبان یک مقام مسئول آمریکایی به خبرگزاری رویترز مطرح شده، حاکی از این است که دولت آمریکا در حال بررسی اجرای تدابیری در پاسخ به ارسال محموله‌های سوخت از ایران به ونزوئلا، پس از اطلاع از داده‌های شرکت «رفینیتو ایکون» در ردیابی کشتی‌ها است که نشان داد، دست کم یک نفتکش حامل سوخت از بندر ایران به سوی ونزوئلا برای کاستن از مشکلات ناشی از کمبود بنزین در این کشور، در حال حرکت بوده است.

بر أساس این داده‌ها، نفتکش «کلافل» با ظرفیت متوسط و در حالی که پرچم ایران را بر افراشته و 13 مه پس از بارگیری سوخت در آواخر مارس در بندر عباس، از کانال سوئز عبور کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید