فلاحت‌پیشه: گروه‌های خودسر باید به سفارت انگلستان خسارت بپردازند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران، با اشاره به حمله عده‌ای به سفارت بریتانیا در تهران که آنها را «گروه‌های خودسر» خواند، اعلام کرد که چنین گروه‌هایی از «قدرت بسیار زیادی» برخوردارند و به منابع مالی عظیمی نیز دسترسی دارند و خواستار پرداخت خسارت 27 میلیارد تومانی به سفارت بریتانیا توسط آنها شد.

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، در گفت‌وگو با فرارو، شنبه 16 مه 2020، با اشاره به امضای همه کنوانسیون‌های مرتبط با حقوق بین‌الملل از جمله وین و ژنو توسط ایران، جبران خسارت وارد شده به هر سفارتی را به عهده مسببین آن عنوان کرد.

او با بیان اینکه «اگر دولت بخواهد از جیب ملت چنین خساراتی را پرداخت کند، این امر نشان از بی‌کفایتی دولت است»، ورود دادستان به عنوان مدعی‌العموم در حمله به سفارت سعودی و بریتانیا را یادآور شد که بعد از گذشت نزدیک به 9 سال، مسببین این حوادث محاکمه نشدند.

فلاحت‌پیشه تاکید کرد: «این در حالی است که چنین گروه‌هایی از قدرت بسیار زیادی در کشور برخوردارند و همچنین به منابع مالی عظیمی نیز دسترسی دارند، بنابراین آنها باید خودشان این خسارت 27 میلیارد تومانی را پرداخت کنند».

او پرداخت این خسارت از جیب مردم را باعث تکرار شدن چنین حوادثی دانست و گفت: «قدر مسلم باید این قدرت در کشور وجود داشته باشد تا با چنین عناصر و گروه‌های خودسری که به منافع ملی کشور آسیب وارد می‌کنند، برخورد شود، در غیر این صورت، تبعات و خسارات ناشی از اقدام این گروه‌ها را دولت باید از بیت‌المال و به بیانی از جیب مردم پرداخت کند، آن‌هم در شرایطی که تحریم‌های ظالمانه وجود دارد و هم اینکه دولت با کسری بودجه شدیدی روبرو است».

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران اطمینان داد که روزی روابط ایران و سعودی دوباره برقرار خواهد شد، اما به گفته او نکته مهم این است که «خسارات ناشی از رفتار‌های افراط‌ گرایانه که چیزی جز ضرر زدن به منافع ملی» ندارد را همین «گروههای خودسر» پرداخت کنند که این امر برایشان درس عبرتی شود، در غیر این صورت باز هم چنین حرکت‌هایی به بهانه‌های مختلف تکرار می‌شود.

گفتنی است، در 29 نوامبر 2011، عده‌ای به سفارت بریتانیا در تهران حمله کردند و با تسخیر چند ساعته سفارت، خسارات زیادی به بخش‌هایی از باغ سفارت زدند. این اقدام باعث شد تا مدتی روابط دیپلماتیک بین تهران و لندن قطع شود، بریتانیا اعلام کرد به 6 اثر هنری موجود در سفارتش آسیب وارد شده و تهران در این رابطه باید غرامت 1.3 میلیون پوندی معادل 27 میلیارد تومان به لندن پرداخت کند.

خبرگزاری ایسنا، هفته گذشته گزارش داد؛ احمد مازنی عضو فراکسیون امید مجلس ایران، در تذکری در جلسه علنی مجلس اظهار کرد: «آذرماه سال 1390 افراد خودسر سفارت بریتانیا در تهران را تسخیر کردند و چند اثر هنری که جزو اموال دولت انگلیس بود را تخریب کردند».

او افزود: «اخیرا در خبر‌ها آمده که این آثار پس از ترمیم به سفارت بریتانیا در تهران برگشت داده شده و مبلغ یک میلیون و 300 هزار پوند معادل 27 میلیارد تومان هزینه خودسری عوامل خودسر از جیب ملت پرداخت شد».

این نماینده مجلس خواستار توضیح و پاسخگویی محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در این زمینه شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید