محمد خاتمی: طبقه متوسط را به طبقات ضعیف‌تر و محروم‌تر پرتاب کرده‌ایم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

رئیس‌جمهوری دولت اصلاحات با انتشار یک ویدیو در فضای مجازی نسبت به افزایش نارضایتی مردم از وضعیت کنونی ابراز نگرانی کرد و با بیان اینکه «طبقه متوسط را به طبقات ضعیف‌تر و محروم‌تر پرتاب کرده‌ایم» از وضعیت بد اقتصادی در ایران خبر داد.

محمد خاتمی، در این پیام ویدیویی که یکشنبه 10 می 2020 در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، گفت: «فاصله طبقاتی در کشور افزایش یافته و درآمدهای دولت کاهش و هزینه‌ها افزایش یافته است. ضمن اینکه یکی از مصیبت‌های ما در چند دهه اخیر این بوده که طبقه متوسط روز به روز کوچک‌تر و ضعیف‌تر شده و ما این طبقه را که باید موتور محرکه جامعه باشد را به سمت طبقات ضعیف‌تر و محروم‌تر پرتاب کرده‌ایم».

رئیس‌جمهوری سابق ایران در بخش دیگری از سخنرانی ویدیویی به پیام چند سال قبل خود در خصوص طرح «آشتی ملی» اشاره و اظهار کرد: «وقتی من از آشتی ملی گفتم، استقبالی از آن دیده نشد و حتی برخی نسبت به آن اعتراض هم داشتند. اما خدا می‌داند که من تنها از سر خیرخواهی آن موضوع را مطرح کردم. من نه نگاهی به قدرت دارم و نه سر سوزنی دلم برای قدرت تنگ شده و تنها نگران مردم و جامعه دولت و نظام هستم».

آشتی ملی نام طرحی پیشنهاد شده از سوی او بود که در 7 فوریه 2017، طی سخنانی در دفتر کارش، آن را مطرح کرد. خاتمی ضمن اشاره به تهدیدهای دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا علیه ایران، این طرح را داده بود.

او بدون نام بردن از میرحسین موسوی و مهدی کروبی که پس از انتخابات سال 88 در حصر خانگی به سر می‌بردند، خواستار آزادی کسانی شده بود که در حصر و زندان بودند زیرا به گفته او اینها نیز دلسوز نظام هستند.

علی خامنه‌ای، رهبر ایران، چند روز پس از آن، به این طرح واکنش نشان داد و در سخنرانی خود در دیدار مردم تبریز گفت: «چرا می‌گویید آشتی؟ مگر مردم باهم قهرند؟ مردم با آن کسانی که روز عاشورا آمدند وسط خیابان و با قساوت و بی‌حیایی، جوان بسیجی را در خیابان لخت ‌کردند و کتک زدند، قهرند و آشتی هم نمی‌کنند».

خاتمی در ادامه با اشاره به اینکه اگر در آن زمان طرح آشتی ملی او مورد توجه قرار می‌گرفت امروز ایران با بسیاری از مشکلات کنونی رو‌به رو نبود، ادامه داد: «امروز هم می‌گویم باید از فضای ایجاد شده بعد از کرونا برای ایجاد و گسترش همبستگی ملی در کشور استفاده کرد. باید بخش‌های مختلف جامعه در کنار هم قرار بگیرند و دولت هم اولویت خود را حمایت از مشاغل کوچک‌تر قرار دهد تا بتوانیم در کنار یکدیگر قرار بگیریم».

او در ادامه با بیان اینکه «باید بپذیریم وضعیت اقتصادی در کشور بد است» افزود: «ما نمی‌توانیم مشکلات را منکر شویم، حتی اگر ما منکر شویم، این مشکلات وجود دارند و مردم ما از وضعیت کنونی ناراضی هستند. این نارضایتی به بی‌اعتمادی منجر می‌شود و بی‌اعتمادی به ناامیدی می‌انجامد. در ادامه این ناامیدی خدایی نکرده به تدریج ممکن است حرکات تند مشاهده شود».

رئیس‌جمهوری سابق ایران، راه‌حل را پذیرش و اعتراف به اشتباه از سوی هر بخشی دانست که دچار آن شده تا به گفته او «پیش از زمانی که دیر نشده دل‌ها را به یکدیگر نزدیک کنیم».

خاتمی که به عنوان رهبر اصلاحات ایران شناخته می‌شود، در حالی به انتشار این پیام پرداخت که به اعتقاد برخی فعالان شناخته شده اصلاح‌طلب، جریان اصلاح‌طلبی در ایران به پایان نرسیده است.

بر اساس گزارش خبرآنلاین، صادق زیباکلام، طی روزهای اخیر، با بیان اینکه «ما اصلاح‌طلبان نتوانستیم برای دهه 60 و 70 و به تدریج دهه 80 بگوییم که ما چه می‌خواهیم»، گفت: «آقای سید محمد خاتمی نتوانست بگوید چه می‌خواهد، کلمات زیبا و شایسته و رفتار متین نمی‌تواند یک آرمان، یک هدف و یک استراتژی سیاسی بشود».

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب تاکید کرد که «اصلاحات تمام شد و مُرد، در دوم اسفند 1398، همه چیز تمام شد، چون کرونا بود نمی‌شد ختم و شب هفت گرفت. مردم در این تاریخ نشان دادند که از اصلاح‌طلبان عبور کردند».

گفتنی است، محمد خاتمی، 2 ژانویه 2018، در اعتراضات سراسری دی‌ماه 1396 در ایران که به دلیل افزایش نارضایتی مردم از وضعیت اقتصادی روی داد، معترضان را «عناصر فرصت‌طلب و عوامل آشوبگر» خواند که با «سوءاستفاده از اجتماعات و اعتراضات آرام مردمی با ایجاد آشوب، ناامنی، تخریب اموال عمومی، اهانت به مقدسات دینی و ملی، و حتی قتل انسان‌های بی‌گناه، اهداف پلید دشمنان را دنبال می‌کنند».

اعتراضات مردمی دی‌ماه 1396 ایران، از مشهد و شهرهای بزرگ استان خراسان آغاز شد. فراخوان شرکت در این تظاهرات ابتدا با پویش «نه به گرانی» و اعتراض به سیاست‌های دولت حسن روحانی آغاز شد، اما با فراخوان‌های بیشتر، دامنه همگانی آن فراتر از مشکلات اقتصادی رفت و مخالفت‌ها با نظام سیاسی ایران به ‌ویژه علیه ولایت فقیه و رهبر آن، علی خامنه‌ای را دربر گرفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم