تجمع پرستاران گیلانی در اعتراض به قرادادهای 89 روزه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

تعدادی از پرستاران گیلانی در اعتراض به قراردادهای 89 روزه مقابل ستاد مرکزی دانشگاه علوم پزشکی گیلان تجمع کردند.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایلنا، تعدادی از پرستاران گیلانی، در اعتراض به قراردادهای موقت که در زمان شیوع کرونا به علت کمبود کادر درمانی افزایش یافته و مدت زمان آنها تنها 89 روز است، مقابل ستاد مرکزی دانشگاه علوم پزشکی گیلان تجمع کردند.

به گفته معترضان، دانشگاه‌های علوم پزشکی از استخدام رسمی پرستاران سر باز می‌زنند اما در بین قراردادهای کاری، استخدام‌های 100 ساعته حقیقتاً «ظلم و تبعیض» در حق پرستاران است.

پرستاران گفتند: «بعد از شیوع کرونا، استخدام پرستاران شرکتی به صورت قرارداد 89 روزه را شاهد بودیم که ارزشی برای حق و حقوق اولیه پرستاران قائل نیست. حال آنکه ما در کنار بقیه پرستاران با بیماران کرونایی سر و کار داریم اما از مزایایی که حتی پرسنل تبصره‌ای، پیمانی، طرحی و تمدید طرحی برخوردار هستند، بهره‌ای نمی‌بریم».

با گسترش بیماری کرونا در استان گیلان، بیمارستان‌ها دچار کمبود پرستار شدند، «جامعه اسلامی دانشجویان علوم پزشکی گیلان» با انتشار بیانیه‌ای در 9 مارس 2020، از تعیین اضافه‌کاری‌های سنگین برای پرستاران جهت جبران کمبود آنها خبر داد و نسبت به آن انتقاد کرد.

براساس گزارش خبرگزاری دانشجو، این نهاد، در ادامه بیانیه خود، خواستار «به کارگیری نیرو‌های متخصص در زمینه‌ی پیشگیری از بیماری‌های واگیر و غیرواگیر و فرهنگ‌سازی سبک زندگی سالم به منظور کاهش مراجعات به بیمارستان‌ها و کاهش هزینه‌ها و بار کاری پرسنل به خصوص پرستاران» شد.

در همین راستا، رئیس سازمان نظام پرستاری در نشستی مشترک با رئیس قوه قضاییه در 16 آوریل 2020، با اشاره به کمبود پرستار، اعلام کرد: «تعداد اعضای جامعه پرستاری در کل 25 هزار نفر برآورد می‌شود که 11 هزار نفر در بیمارستان‌های دولتی برای بیش از 14 هزار تخت بیمارستانی فعالیت و ارائه خدمت می‌کنند».

محمد میرزابیگی افزود: «باید سالی 9000 پرستار استخدام می‌شدند اما متاسفانه تاکنون سه هزار نفر با قرارداد 85 روزه گرفته شده‌اند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید