ایران: آماده مذاکرات بدون پیش شرط با آمریکا بر سر تبادل زندانیان هستیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ایران روز یکشنبه 10 مه 2020، آمادگی خود را برای مبادله بدون پیش شرط زندانی با ایالات متحده ابراز کرد.

وب سایت «خبر آنلاین» به نقل از علی ربیعی ، سخنگوی دولت ایران، اظهار داشت که بدون هیچ پیش‌شرطی آمادگی تبادل همه زندانیان و گفتگو بر سر آزادی این افراد با آمریکا وجود دارد.

ربیعی افزود: «ما اعلام کردیم که بدون هیچ پیش‌شرطی آمادگی تبادل برای همه زندانیان و گفتگو برای این آزادی وجود دارد اما آمریکا است که تاکنون از پاسخ خودداری کرده».

وی همچنین گفت: «همین جا هم اعلام می کنیم که ما دولت آمریکا را مسئول جان و سلامت همه شهروندان ایرانی می دانیم که از خانواده های خود دور هستند. در عین حال اطلاعاتی داریم که شهروندان ایرانی در

زندان‌های آمریکا در شرایط مطلوبی نیستند و به خوبی مراقبت نمی شوند. این برای ما نگران کننده است».

مذاکرات مخفیانه

به گزارش روزنامه نیویورک تایمز، یک مقام مسئول ایرانی و سخنگوی خانواده یک آمریکایی زندانی شده در ایران، عنوان کردند که دو کشور در حال مذاکره بر سر توافقی پیرامون آزاد سازی یکی از تفنگ داران دریائی پر سابقه آمریکایی در ازای یک پزشک ایرانی بازداشت شده در آمریکا هستند.

مهرآبادی، مقام رسمی ایرانی و معاون مدیر دفتر حافظ منافع ایران در سفارت پاکستان در واشنگتن، گفت که این مذاکرات به هدف مبادله مایکل وایت ( 48 ساله) تبعه آمریکایی بازداشت شده در ایران از دو سال قبل با یک پزشک ایرانی است که هویت او را مشخص نکرد.

جاناتان فرانکس سخنگوی خانواده وایت عنوان نمود که او نیز در جریان این مذاکرات محرمانه قرار دارد؛ هر چند جزئیات بیشتری نمی داند.

فرانكس افزود: «اگر ایرانی ها توافق نامه ای را آماده کرده باشند، ما علاقمندیم که كه دولت به آن ترتیب اثر بدهد تا بتوانیم مایکل را به خانه اش بازگردانیم.»

ایران دست کم 4 آمریکایی را زندانی کرده که سه تن از آنها، ایرانی تبار هستند. ایران نیز عنوان ساخته، حدود 24 ایرانی در آمریکا گرفتار هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید