فعالیت دوباره صفحات مجازی بابک زنجانی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

برخی از صفحات مجازی بابک زنجانی اختلاسگر ایرانی که بدهی کلان به وزارت نفت و بانک مرکزی دارد و حکم اعدام او از چند سال پیش صادر شده، بار دیگر فعال شده است.

اعتمادآنلاین، شنبه 20 اردیبهشت 1399، از فعالیت دوباره برخی صفحات مجازی بابک زنجانی خبر داد.

براساس این گزارش، صفحه رسمی فن‌پیج بابک زنجانی در اینستاگرام که با نام «این صفحه، فن‌ گروه سورینت آقای بابک زنجانی است» از 16 دی‌ماه آغاز به کار کرده و تاکنون حدود 625 پست به صورت مداوم منتشر کرده است. بابک زنجانی، متهم بزرگ نفتی، 9 دی‌ماه سال 1392، با آغاز به کار دولت یازدهم با شکایت وزارت نفت و به دستور دادستانی کل کشور بازداشت شد. اتهام او بدهی بیش از دو و نیم میلیارد یورو به وزارت نفت است. علاوه بر این اخلال در نظام اقتصادی اتهامی است که زنجانی به واسطه آن به اعدام محکوم شد.

صفحه اینستاگرام و فیس‌بوک او نیز که در مدت بازداشتش کمترین فعالیت ممکن را داشتند، از 16 دی‌ماه به صورت جدی‌تری مشغول فعالیت شده‌اند؛ تا جایی که صفحه فن‌پیج زنجانی که در صفحه اصلی منتسب به زنجانی برای دنبال کردن فعالیت‌هایش معرفی شده از 16 دی سال 1398 تاکنون به صورت مداوم حدود 625 پست منتشر کرده است، حال آنکه تعداد این پست‌ها گاهی در روز به حدود 40 عدد هم می‌رسد. صفحه مزبور تا زمان تنظیم این مطلب بیش از هزار و 250 فالوئر دارد و آخرین پست آن مربوط به سورینت کوه نور کیش بوده که بیش از 350 لایک دریافت کرده است.

براساس این گزارش، پیگیری‌های اعتمادآنلاین درباره چرایی فعالیت دوباره صفحات اجتماعی این شخص، بی‌نتیجه ماند و وکیل و دیگر مسئولان ذیربط حاضر به ارائه اطلاعات جدید درباره پرونده زنجانی نشدند.

گفتنی است پیش از این اخباری مبنی بر آزادی زنجانی در رسانه‌ها منتشر شده بود که تکذیب شد. 28 آذر سال 1398 با انتشار این خبر کوهپایه‌زاده وکیل بابک زنجانی تاکید کرد: «خروج موکل من از زندان شایعه بوده و صحت ندارد».

البته این موضوع هم قابل ذکر است که او همواره بر احتمال عفو موکل خود تاکید کرده است. او 27 آذر 1398 پس از شایعه آزادی زنجانی درباره بازگشت اموال و تجدید نظر در رای زنجانی گفت: «این عین رایی است که از سوی مرجع قضایی یعنی شعبه 38 دیوان عالی کشور صادر شده و در ذیل رای آمده که چنانچه محکوم علیه- بابک زنجانی- موفق به استرداد وجوه و بازگشت بدهی شود، استحقاق بهره‌مندی از ماده 114 قانون مجازات اسلامی که همان عفو و بخشش است را دارد».

غلامحسین محسنی‌اژه‌ای، معاون اول قوه قضائیه، روز یکشنبه 16 اسفند 1394 اعلام کرد که دادگاه بدوی بابک زنجانی را به همراه دو متهم دیگر این پرونده به اعدام محکوم کرده‌ است. همچنین این سه متهم به رد مال مربوط به شاکی (که همان شرکت ملی نفت ایران است) و جزای نقدی معادل یک‌ چهارم پولشویی نیز محکوم شده‌اند. پس از آن هم، روز دوشنبه 16 فروردین 1395، حکم اعدام بابک زنجانی ابلاغ شد.

گفتنی است، اتهام «مفسد فی الارض»، حکمی است که منجر به صدور مجازات اعدام برای بابک زنجانی شده است. سخنگوی سابق قوه قضاییه ایران، ثروت این اختلاسگر را 14 میلیارد دلار تخمین زده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم