جدال لفظی مطهری با شورای نگهبان بر سر اصلاح قانون انتخابات

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

نماینده مردم تهران در مجلس ایران، در نامه‌ای سرگشاده به احمد جنتی، از او و کدخدایی بابت «نگرانی» درباره اصلاح قانون انتخابات توسط مجلس و ایجاد تغییر در «نظارت استصوابی» انتقاد کرد و با یادآوری رد صلاحیت‌های گسترده از سوی شورای نگهبان در انتخابات مجلس یازدهم، تاکید کرد که «فریاد از ظلم شورای نگهبان» توسط اصلاح‌طلب و اصولگرا بلند بود.

علی مطهری، خطاب به احمد جنتی، در نامه‌ای که شنبه 9 مه 2020 در خبرآنلاین منتشر کرده، نوشته «در صحبت اخیرتان مطالبی درباره طرح مجلس در خصوص اصلاح قانون انتخابات گفته اید که قابل تأمل و حاکی از نگاه از بالا به پایین به مجلس است. گویی نه این است که شورای نگهبان صرفاً باید مصوبه مجلس را از نظر انطباق با شرع و قانون اساسی بررسی و اظهارنظر کند، بلکه نیت خوانی می کنید که این طرح با هدف بی‌خاصیت کردن احراز صلاحیت داوطلبان طراحی و تصویب شده است».

او تاکید کرد که جنتی و کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان از این طرح «نگران» هستند و افزود: «حق می‌دهم که نگران باشید، چرا که سالها مطلق‌العنان تحت عنوان مبهم «نظارت استصوابی» هر کاری که خواسته‌اید کرده‌اید و اکنون بناست این نظارت بر اساس معیارهای مشخص انجام شود».

مطهری روند اصلاح قانون انتخابات در مجلس که بارها توسط شورای نگهبان متوقف شده را یادآور شد و در پاسخ به انتقاد جنتی که گفته بود «مجلس توجهی به اصلاح قانون انتخابات نکرد و حالا در روزهای پایانی خود به فکر اصلاح قانون انتخابات افتاده است»، گفت: «اولاً مجلس طرح مفصلی در اصلاح قانون انتخابات مجلس ارائه کرد و شما رد کردید. ثانیاً چه فرقی می‌کند مجلس طرحی را در روزهای پایانی ارائه کند یا در روزهای آغازین و یا در وسط دوره، شما وظیفه دارید منصفانه درباره آن اظهارنظر کنید».

او در ادامه به دیگر اظهارنظر جنتی که گفته بود «اصلاح قانون انتخابات باید با کار دقیق و کارشناسی به دور از هیجانات انجام شود»، پاسخ تندی داد و نوشت: «اینها را مجلسی‌ها بهتر از شما می‌دانند و عمل می‌کنند، نیازی به رهنمود حضرت عالی نیست. اما آن هیجانات را شما و آقای کدخدایی و افرادی که پشت صحنه شورای نگهبان هستند ایجاد کرده‌اند. شما پاسخ دهید که چه کرده‌اید که هم اصولگرا و هم اصلاح‌طلب، هم رد صلاحیت شده و هم رد صلاحیت نشده در جریان بررسی این طرح در مجلس فریادش از ظلم شورای نگهبان بلند بود و نگران حاکم شدن اختناق و خفقان و کاهش سرمایه اجتماعی انقلاب و نظام بودند».

این نماینده مجلس ایران با انتقاد از ابراز امیدواری جنتی درباره اصلاح قانون انتخابات در مجلس یازدهم نوشت:« در آخر، مکنون قلبی خود را بروز داده‌اید و آن اینکه گفته‌اید امیدوارم مجلس یازدهم اقدام به اصلاح قانون انتخابات کند، یعنی از پیش مصوبه اخیر مجلس دهم را رد کرده‌اید و تمایل خود برای اصلاح قانون انتخابات توسط مجلس خودساخته را اعلام کرده‌اید. در این صورت تکلیف شرط عدالت در اعضای شورای نگهبان چه می‌شود؟»

اشاره مطهری به اظهارات اخیر دبیر شورای نگهبان درباره اصلاح قانون انتخابات است که بار دیگر اختلافات این نماینده اصلاح‌طلب با شورای نگهبان را تشدید کرد. بر اساس، گزاش خبرگزاری ایسنا، روز چهارشنبه احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان در جلسه این شورا به طرح اخیر مجلس دهم در رابطه با اصلاح قانون انتخابات که از سوی عده‌ای از نمایندگان طراحی شده اشاره کرد و گفت: «در حالی که ما مدت‌ها و پیش از برگزاری انتخابات اخیر، درباره اصلاح قانون انتخابات فریاد زدیم و مطالبه کردیم، اما مجلس محترم هیچ توجهی به این امر نکرد و حالا و در روزهای پایانی خود تازه به فکر اصلاح قانون انتخابات آنهم با این کیفیت افتاده است».

او با انتقاد از این طرح، آن را «بی‌نسبت با سیاست‌ها کلی انتخابات» دانست که با هدف «بی‌خاصیت کردن احراز صلاحیت داوطلبان طراحی و تصویب شده است».

جنتی با تاکید بر اینکه اصلاح قانون انتخابات باید با «کار دقیق و کارشناسی به دور از هیجانات انجام شود»، خاطرنشان کرد: «امیدواریم مجلس یازدهم با هماهنگی متولیان امر انتخابات همچون وزارت کشور و شورای نگهبان که تجربه ارزشمندی در این حوزه دارند، در فضایی معقول اقدام به اصلاح قانون انتخابات کند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید