نجف دریابندری نویسنده و مترجم مشهور آبادانی درگذشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سهراب دریابندری (پسر نجف دریابندری) در صفحه شخصی خود در اینستاگرام اعلام کرد که «نجف دریابندری، دقایقی پیش، پس از بیماری طولانی، درگذشت».

سهراب دریابندری، امروز 4 مه 2020، با اعلام این خبر درباره پدرش، به همه دوستداران او تسلیت گفت و تقاضا کرد به دلیل «جلوگیری از بیماری» از مراجعه به منزل شخصی پدرش خودداری کنند.

محمدرضا اربابی، رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی مترجمان ایران نیز در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، ضمن تایید خبر درگذشت نجف دریابندری علت درگذشت این مترجم مشهور را «کهولت سن» اعلام کرد.

او از ابتلای دریابندری به «آلزایمر، عدم داشتن قدرت تحرک و تکلم» در سال‌های اخیر خبر داد.

نجف دریابندری، فرزند خلف، اول شهریورماه سال 1309 در محله حمام جرمنی آبادان متولد شد. «پیرمرد و دریا» (ارنست همینگوی)، «بیگانه‌ای در دهکده» و «هاکلبری فین» (مارک تواین)، «پیامبر و دیوانه» (جبران خلیل جبران) و «رگتایم» و «بیلی باتگیت» (دکتروف) از جمله ترجمه‌های او هستند.

او در سال 1333، به دلیل فعالیت‌های سیاسی در آبادان به زندان افتاد و بعد از یک سال به زندان تهران منتقل شد.

«یک گفت‌وگو ناصر حریری با نجف دریابندری»، کتابی است که مجموعه مصاحبه‌های او در آن گردآوری شده است. در یکی از مصاحبه‌هایی که در این کتاب آمده دریابندری خاطره خود از نتیجه‌ای که مبارزات سیاسی‌اش برای او ایجاد کرده بود را تعریف می‌کند.

او در این باره گفته بود: «یک وقت من برای گرفتن گواهی‌نامه رانندگی رفتم ورقه عدم‌ سوء‌پیشینه بگیرم. یک ورقه‌ای به من دادند که تویش نوشته بود شخص نامبرده که بنده باشم به‌ جز اقدام علیه سلطنت مشروطه و خیانت به کشور و تحریک اشرار و تسلیح عشایر و تبلیغ مرام اشتراکی سوء‌پیشینه‌ای ندارد!»

دریابندری به مناسبت ترجمه آثار ادبی آمریکایی جایزه «تورنتون وایلدر» را از دانشگاه کلمبیا دریافت کرده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید