فراخوان شخصیت‌های عرب برای نجات ایرانیان و زندانیان سیاسی از فاجعه کرونا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
6 دقيقه (Reading time)

جمعیت عربی دفاع از حقوق بشر روز 2 می 2020 با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که 50 پارلمانتر، شخصیت برجسته سیاسی و حقوقی از 13 کشور عربی شامل اردن، مصر، لبنان، سعودی، عراق، مراکش، تونس، الجزائر، بحرین، کویت، یمن، لبنان و سوریه طی فراخوانی «نگرانی‌های عمیق خود را از وضعیت فاجعه‌بار مردم ایران، ابعاد جان‌باختگان و مبتلایان به ویروس کشنده کرونا» ابراز داشتند.

بر اساس این بیانیه یادشده شخصیت‌های عرب به دلیل «سیاست‌های ضد مردمی» رژیم ایران نگرانی خود ر ابراز می‌کنند. آنها همچنینی از «مقامات دولتی و بین‌المللی ذیربط، دبیرکل سازمان ملل، مدیرکل سازمان بهداشت جهانی، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل، مقامات وزارت خارجه آمریکا» خواستند تا «کمک‌های سریع و مستقیم برای مردم ایران» ارسال داشته، «نظارت بین‌المللی بر وضعیت مردم ایران» اعمال شود.

«صدها میلیارد ثروت مردم ایران در دست سپاه و خامنه‌ای»

در این بیانیه آمده است: «این وضعیت اسف‌بار مردم ایران در حالی است که صدها میلیارد دلار ثروت مردم ایران در دست خامنه‌ای و سپاه پاسداران صرف جنگ‌طلبی های منطقه ای آنها می‌شود، ولی رژیم تلاش می‌کند بی‌کفایتی در مدیریت بحران کرونا و غارت اموال مردم را به گردن تحریم بیندازد».

شخصیت‌های سیاسی و حقوق‌بشری عرب در ادامه افزودند: «در حالی که فقط دارایی‌ها در دست شخص خامنه‌ای برای تامین امکانات پزشکی مورد نیاز مردم برای مراعات قرنطینه کافی است، زیرا دارایی امپراتوری خامنه‌ای بیش از 200میلیارد دلار است. دارایی ستاد اجرایی فرمان خمینی 95میلیارد دلار می‌باشد، بقیه نهادهای تحت امر خامنه‌ای مثل کمیته امداد خمینی، بنیاد مستضعفان،‌ آستان قدس رضوی و... هر کدام کارتل‌های بزرگی هستند که میلیاردها دلار سرمایه دارند.»

بیانیه یاد شده اضافه کرد: «رژیم ایران نه تنها امکانات پیشگیری پزشکی از جمله ماسک و دستکش به طور رایگان در اختیار مردم قرار نداده است، بلکه برعکس مقامات و به ویژه سپاه پاسداران، کمک‌های بین‌المللی و یا داخلی را دزدیده و احتکار کرده و در بازارهای سیاه تا بیست برابر قیمت معمولی می‌فروشند».

شخصیت‌های سیاسی و حقوق‌بشری از 13 کشور عربی در بیانیه خود یادآور شدند: «رژیم ملاها هم به دلیل عدم کفایت و هم عامدانه باعث صدور این بیماری به هر 31 استان ایران و بسیاری از کشوهای جهان شده است. اقدامات ضروری برای پیشگیری نکرده و جان میلیون‌ها تن از مردم ایران و جهان را به خطر انداخت».

امضاکنندگان این بیانیه که در بین آنها د.صالح القلاب وزیر سابق تبلیغات اردن، دکتر فیصل الرفوع وزیر سابق فرهنگ اردن، یحیی ابوحاتم مشاور وزیر دفاع یمن، نعمیه فراح معاون وزیر آموزش و نجیمه طای طای وزیر سابق آموزش مراکش، دکتر احمد جمال التهامی وزیر سابق کار و روسای چندین حزب در مصر، دکتر ایهم السامرائی وزیر برق سابق عراق، علی زاید معاون اول رئیس مجلس بحرین، راشد فاید از جریان المستقبل لبنان و رمزی فرج رئیس سابق کمیسیون تونسی‌های خارج کشور، همچنین نمایندگان پارلمان کشورهای عربی از جمله عیسی الخشاشنه، محمد العیاصره، محمد الزعبی و مصطفی العماوی از اردن، ثریا فرج و عایشه لبلاک از مراکش به چشم می‌خورند؛ «برخورد رژیم ایران با زندانیان بی دفاع که کرونا آنها را به مرگ تهدید می‌کند» را محکوم کرده و خواستار آزادی فوری آنها شدند.

بیانیه مزبور در این باره می‌افزاید: «فاجعه ورود کرونا به زندان‌ها به ویژه زندانیان سیاسی، از جمله شرایط وخیم زندان اوین که از یک فاجعه انسانی دیگر خبر می‌دهد. شمار قابل توجهی از زندانیان سیاسی از علائم بالینی کرونا مانند سرفه‌های شدید و تب بالا رنج می‌برند اما هیچ اقدامی برای درمان و قرنطینه کردن آنها به عمل نیامده است».

شخصیت‌های عربی با اشاره به وضعیت زندان‌ها در بیانیه خود تأکید می‌کند: «سیاهچال‌های رژیم ایران که بدون شک همه آنها را در معرض تهدید جدی مبتلا شدن به این ویروس کشنده و کشتار همه آنها را در بر خواهد داشت، یک فاجعه و توطئه‌ای بزرگ برای قتل‌عام تظاهرکنندگان زندانی قیام نوامبر 2019 و معترضان سیاسی و یک فاجعه انسانی خواهد بود».

در بخش دیگری از این بیانیه شخصیت‌های سیاسی و حقوق بشری 13 کشور عربی آمده است: «در انحصار گرفتن امکانات درمان و تجهیزات پزشکی برای مقامات و عوامل رژیم و رها کردن عموم مردم ایران به حال خود، عدم شفافیت، سوء‌مدیریت و احتکار امکانات پزشکی توسط سپاه پاسداران و فروش آنها به ده تا بیست برابر قیمت در بازارهای سیاه؛ باعث کشته شدن انبوه مردم و کارکنان درمانی می‌شود، چون (این امکانات) هم در داروخانه‌ها پیدا نمی‌شود و هم مردم فقیر هستند».

در پایان این بیانیه، شخصیت‌های عرب یادآور شدند: «در حالی که نماینده سازمان بهداشت جهانی در عراق دکتر ادهم اسماعیل، اعلام کرده که ایران باعث رسیدن ویروس کرونا به 17 کشور در منطقه از جمله بحرین، سوریه، عراق، لبنان، سعودی و غیره شده است»، امضاکنندگان خواهان «اعزام فوری هیأت‌های نظارت و درمان سازمان بهداشت جهانی به ایران» هستند و از دبیرکل، شورای حقوق بشر و کمیسر عالی حقوق بشر ملل متحد و دیگر مراجع بین‌المللی مدافع حقوق بشر» خواستند تا «برای آزادی بلادرنگ و نجات جان و سلامت زندانیان» اقدام کرده، همچنین از سازمان ملل و سازمان بهداشت جهانی و سازمان‌های بین‌المللی طرفدار حقوق بشر خواستند تا آنچه که «فاشیسم دینی حاکم بر ایران» نامیدند را وادار کنند، تمام حقایق و آمار در مورد کرونا را اعلام کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید