ایران؛ حکم زندان و شلاق برای دو دانشجو به اتهام شرکت در تجمع

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

برای دو دانشجوی دانشگاه‌های تهران به اتهام شرکت در تجمعات اعتراضی آبان و دی 1398 حکم زندان و شلاق صادر شد.

براساس گزارش جماران، شنبه 2 مه 2020، مصطفی هاشمی‌زاده دانشجوی رشته مهندسی عمران دانشگاه تهران که در دی ماه سال 98 بازداشت شده بود، به پنج سال حبس تعزیری و 74 ضربه شلاق محکوم شد.

امیرمحمد شریفی دانشجوی رشته مهندسی نقشه‌برداری دانشگاه تهران و از بازداشت‌شدگان حوادث آبان نیز به سه ماه حبس تعزیری محکوم شده است.

اعتراضات سراسری آبان 98 در ایران، پس از انجام مجدد سهمیه‌بندی سوخت و افزایش سه برابری قیمت بنزین آغاز شد. پس از آن، از شنبه 25 آبان به دستور «شورای امنیت کشور» قطعی سراسری اینترنت آغاز شد و تا دو هفته ادامه داشت.

در ادامه این اعتراضات، دانشجویان دانشگاه‌های تهران، تبریز، بابل و ارومیه تجمعات اعتراضی بر پا کردند که سرکوب دانشجویان در تهران با شدت بیشتری انجام شد. شوراهای صنفی دانشجویان تهران در کانال تلگرامی خود گزارش داد که چندین آمبولانس حاوی نیروهای لباس شخصی وارد دانشگاه شدند و تعدادی از دانشجویان را دستگیر و داخل آمبولانس کردند و آن‌ها را به زندان‌های فشافویه و اوین انتقال دادند. تعداد دانشجویان بازداشتی بین 40 تا 50 دانشجو عنوان شده بود.

از سوی دیگر برای برخی از معترضان به جرم شرکت در این تجمعات احکام سنگین صادر شد. در 2 اسفند 1398، اعلام شد سه نفر از معترضان آبان 98 به اعدام محکوم شدند. این سه نفر با نام‌های «امیرحسین مرادی»، «سعید تمجیدی» و «محمد رجبی»، توسط دادگاه انقلاب تهران، به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی به اعدام و در مجموع به 38 سال زندان و 222 ضربه شلاق محکوم شدند.

اعتراضات دی‌ماه نیز از روز 21 ام این ماه در پی تأیید رسمی نقش سپاه پاسداران در ساقط کردن هواپیمای مسافربری اوکراینی، که در تاریخ 18 دی ماه سرنگون شده بود، آغاز شد. دانشجویان و مردم معترض مقابل دانشگاه‌های امیرکبیر و صنعتی شریف تهران در اعتراض به حادثه شلیک موشک سپاه پاسداران به هواپیمای مسافری اوکراین و پنهانکاری مقامات جمهوری اسلامی دست به تجمع و تظاهرات زده و علیه «دروغ‌گویی» و «پنهانکاری» مسئولان حکومت شعار دادند و خواستار استعفای علی خامنه‌ای به عنوان فرمانده کل نیروهای مسلح شدند.

بر اساس گزارش رسانه‌ها، 33 تن از 143 کشته شده ایرانی این هواپیما فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های داخل ایران بودند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید