آمارجان‌باختگان بیماری کرونا در ایران به 96448 نفر رسید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سخنگوی وزارت بهداشت ایران اعلام کرد که شمار مبتلایان کرونا در ایران به 96448 و مجموع جان‌باختگان این بیماری به 6156 نفر رسید.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایسنا، شنبه 2 مه 2020، کیانوش جهانپور، از شناسایی 802 بیمار جدید کووید 19 بر اساس «معیارهای قطعی تشخیصی»، از دیروز تا امروز خبر داد.

جهانپور افزود: «در طول 24 ساعت گذشته، 65 مبتلا به این بیماری جان خود را از دست دادند».

سخنگوی وزارت بهداشت ایران اعلام کرد که 77350 بیمار کرونا تاکنون بهبود یافته‌ و از بیمارستان ترخیص شده‌اند و 2787 نفر از آنها نیز در «وضعیت شدید» این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.

او همچنین اعلام کرد که تاکنون 484541 آزمایش تشخیص کووید 19 در ایران انجام شده است.

گفتنی است، همزمان با شیوع کرونا در ایران، آمار وزارت بهداشت از تعداد مبتلایان و فوتی‌ها از همان ابتدا با تردیدهایی مواجه شد و مورد انتقاد کارشناسان قرار گرفت. برخی مقامات نیز نسبت به درستی آمار وزارت بهداشت، ابراز تردید کردند. از جمله محمدجواد حق‌شناس، عضو شورای شهر تهران، در گفت‌وگو با روزنامه «آفتاب یزد»، چهارشنبه 10 اردیبهشت 1399، اعلام کرد که در دو ماه اسفند و فروردین، 13 هزار نفر در تهران دفن شده‌اند. او اعلام نکرد که چه تعداد از این افراد مبتلا به کرونا بوده‌اند.

این عضو شورای شورای شهر تهران گفت که با مقایسه تعداد افراد فوت شده در سال جاری و مدت مشابه سال گذشته می‌توان به آمار افراد جان باخته بر اثر کرونا دست یافت.

با این حال روزنامه شرق خبر داد که سازمان ثبت احوال ایران، آمار تازه مرگ در این کشور را اعلام نمی‌کند.

در سه ماه اول سال گذشته 13 هزار و 884 نفر در تهران فوت کرده‌اند که به طور متوسط افراد فوت شده در هر ماه 4628 نفر و در دو ماه 9256 نفر است. تفاوت آمار این دو ماه با دو ماه اسفند 98 و فروردین 99 بیش از 3700 نفر است.

در همین حال روزنامه شرق نوشت که مقایسه آمار افراد فوت شده در مدت مشابه در دو سال «راهگشا» نیست چرا که تعداد افرادی که به دلایل دیگر جان باخته‌اند در مواردی کمتر شده است. بر اساس این گزارش، از جمله تعداد افراد کشته شده در تصادفات 40 درصد کاهش یافته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید