زیباکلام: اصلاحات در دوم اسفند تمام شد و مُرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

صادق زیباکلام، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، عمر اصلاح‌طلبی در ایران را تمام شده دانست و تاکید کرد که «اصلاحات در دوم اسفند 1398» مُرد، اما چون کرونا بود نتوانستند برای آن مراسم ختم و شب هفت برگزار کنند!

صادق زیباکلام از طریق لایو اینستاگرام مهمان کافه خبر خبرگزاری خبرآنلاین شد.

او با بیان اینکه «ما اصلاح‌طلبان نتوانستیم برای دهه 60 و 70 و به تدریج دهه 80 بگوییم که ما چه می‌خواهیم»، افزود: «آقای سید محمد خاتمی نتوانست بگوید چه می‌خواهد، کلمات زیبا و شایسته و رفتار متین نمی‌تواند یک آرمان، یک هدف و یک استراتژی سیاسی بشود».

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب تاکید کرد که «اصلاحات تمام شد و مُرد، در دوم اسفند 1398، همه چیز تمام شد، چون کرونا بود نمی‌شد ختم و شب هفت گرفت. مردم در این تاریخ نشان دادند که از اصلاح‌طلبان عبور کردند».

انتخابات یازدهمین دوره مجلس ایران در تاریخ 2 اسفند 1398 برگزار شد. در این دوره از انتخابات 57 میلیون و 918 هزار و 159 نفر واجد شرایط رأی دادن بودند. وزیر کشور ایران، میزان مشارکت مردمی در این دوره را 42.57 درصد اعلام کرد که کم‌ترین میزان مشارکت در انتخابات مجلس ایران بود.

در این دوره، 42 نفر از نمایندگان مجلس دهم، در انتخابات یازدهمین دوره مجلس ایران شرکت نکردند و بیش از 90 نفر از نمایندگان سرشناس وقت مجلس از سوی شورای نگهبان رد صلاحیت شدند.

زیباکلام با بیان اینکه «آقای خاتمی باید پاسخگو باشد، عارف، حجاریان، موسوی لاری، تاجزاده و صادق زیباکلام و ...»، باید پاسخگوی آرائی که با ترغیب به آنها داده شد را بدهند.
او در ادامه تاکید کرد که اگر محمدرضا عارف برای انتخابات ثبت‌نام کرده بود، یقینا تایید صلاحیت می‌شد اما 100 رای هم نمی‌آورد.

این استاد علوم سیاسی در ادامه انتقادات خود از اصلاح‌طلبان نوک پیکان را به سمت محمد خاتمی، رئیس‌جمهوری سابق که به عنوان رهبر اصلاح‌طلبان شناخته می‌شود، گرفت و گفت که اگر رهبر ایران به او چک سفید بدهد و و همه کاره مملکت شود، کاری نمی‌تواند بکند.

به گفته او، با یک «شخصیت وجیه‌المله» امکان ندارد بتوان اصلاحات را رهبری کرد.

او در ادامه افزود: «زبان من مو درآورد آنقدر که گفتم یک جمع 5 تا 15 نفره را به عنوان رهبری اصلاحات مشخص کنیم».

زیباکلام توضیح داد زمانی که خاتمی رئیس‌جمهور بود و مجلس ششم که اغلب نمایندگان آن اصلاح‌طلبان بودند، روی کار بود، بازهم اصلاح‌طلبان مجبور بودند که خیلی از چیزها را رعایت کنند.

او افزود: «من بعد از حادثه کوی دانشگاه روی پای آقای خاتمی افتادم که بیا کسانی که در این حادثه مورد ضرب و شتم قرار گرفتند و آسیب دیدند و در بیمارستان هستند را چند دقیقه ببین، به قرآن اعدامت نمی‌کنند ولی نیامد. ملاحظاتی داشت که نیامد».

به گفته زیباکلام خطای اصلی اصلاح‌طلبان این بود که بعد از 22 سال نتوانستند به مردم بگویند که به دنبال چه هستند و فقط کلمات زیبا گفته‌اند.

او با تاکید بر اینکه اصلاح‌طلبان استراتژی ندارند برای همین نمی‌توانند پاسخگوی مردم باشند، افزود: «من به شخصه استراتژی داشتم. من در انتخابات سال 96، نزدیک به سه ماه از کار و زندگیم و زن و بچه‌ام زدم و شهر به شهر و استان به استان و دانشگاه به دانشگاه رفتم و برای شرکت مردم در انتخابت کمپین کردم تا به آقای روحانی رای بدهند».

این تحلیلگر سیاسی، با اشاره به 24 میلیون رای که حسن روحانی در سال 1396 به واسطه تبلیغات گسترده اصلاح‌طلبان در انتخابات ریاست‌جمهوری کسب کرد، گفت: «ما 24 میلیون نفری که آمده‌ایم و رای داده‌ایم، آقای روحانی در برابر مطالبات ما چه گامی را در این سه سال برداشته است؟ چه کسی باید پاسخگو باشد؟»

او در ادامه افزود: «اصلا انگار نه انگار آن 24 میلیون نفری که به او رای داده‌اند یک مطالباتی هم داشته‌اند. اینها نقص‌های فاحش اصلاح‌طلبان بوده است».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید