انباشت صدها تن طلاهای ونزوئلا در ایران و انتقال آنها با ماهان ایر به تهران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

ایران، کشوری به جز ونزوئلا، پس از فروپاشی شرایط اقتصادی در هر دو کشور در پی سقوط بهای نفت به موازات اعمال تحریم‌های آمریکا نیافته تا بتواند محموله‌های سنگین طلای ونزوئلایی را به عنوان جایگزینی برای پول نقد در ازای کمک‌های خود به صنایع نفتی ونزوئلا بپذیرد.

به گزارش بلومبرگ نیوز، به نقل از منابع آگاه، مقامات ونزوئلا، درهای گنجینه های طلای این کشور را گشوده و مقادیر زیادی از شمش‌های طلای خالص را به نظام هم پیمان خود در تهران، تحویل داده اند.

9 تن طلا

این منابع خاطر نشان کردند که مقامات دولتی ونزوئلا، این ماه به عنوان پرداخت نقدی در ازای کمک ایران به راه اندازی پالایشگاه‌های از کار افتاده ونزوئلا، حدود 9 تن طلا - معادل 500 میلیون دلار را با چند هواپیما به مقصد تهران ارسال کردند.

ارسال این محموله‌ها به جای پول نقد، ارسال شده است که ناشی از افت ناگهانی ذخیره ارزی ونزوئلا است که با بحران اقتصادی نفس گیر و دشواری مواجه شده و تنها 6.3 میلیارد دلار از ذخایر ارزی خود را حفظ کرده که پائین ترین میزان پس انداز ارزی از سه دهه پیش به این طرف می‌باشد.

به نظر می‌رسد هردو کشور در حال همکاری متقابل برای پایداری در برابر تحریم‌های آمریکا و فروپاشی بهای نفت ناشی از بحران اقتصادی ایجاد شده در اثر پاندمیک کرونا هستند.

به گزارش بلومبرگ این طلا های ارسالی از سوی ونزوئلا، منبع جدید درآمد برای ایران قلمداد می شود و برای ونزوئلا اما، چاره ای جز عدم قطع جریان نفت باقی نمانده و ایران، آخرین طرف تجاری است که طلای ونزوئلا در سایه رژیم مادورو ، روانه آن می گردد.

شرکت ماهان ایر

حامل این محموله‌های طلا، شرکتی غیر از ماهان ایر نیست، که در لیست تحریم های آمریکا قرار دارد.

به گفته منابعی که نخواستند نامشان فاش شود، در ازای کمک‌های ایران به صنایع فرسوده پالایشگاهی ونزئلا، کاراكاس شمش‌های طلا را، بار هواپیماهای شرکت ماهان، بزرگترین شرکت هواپیمایی ایران کرده و روانه تهران ساخت.

چه بسا همین پروازهای مشکوک بود که مایک پومپئو، وزیر امور خارجه ایالات متحده را واداشت تا چهارشنبه 29 اوریل، اعلام کند ماهان ایر، بزرگترین شرکت هواپیمایی ایران، در روزهای اخیر کمک‌های مورد نیاز دولت مادورو را تحویل داده است. او اظهار داشت: «طی چند روز گذشته، چندین هواپیمای متعلق به این شرکت، حمایت‌های لجستیکی نامعلومی را به رژیم مادورو منتقل کرده اند، همان هواپیمایی که ایران از آنها برای حمل اسلحه و جنگجو در سراسر خاورمیانه استفاده می‌کرد.»

پمپئو همچنین با تأکید بر ضرورت متوقف کردن این پروازها، گفت: «کشورها باید استفاده ماهان ایر از حریم هوایی آنها را ممنوع سازند؛ به همان ترتیب که بسیاری از آنها حاضر به پذیرش فرود هواپیماهای ماهان ایر در فرودگاه های خود نشده اند.»

نباید فراموش کرد که واشنگتن در سال 2011، تحریم‌هایی را علیه این شرکت وضع کرده وعنوان ساخت که ماهان ایر، پشتیبانی مالی و غیر مالی خود را دراختیار سپاه پاسداران قرار داده است.

پرداخت بدهی به طلا

الیوت آبرامز، فرستاده آمریکا نیز گفته است که ایران این هفته، «هواپیماهای بیشتری» را به ونزوئلا ارسال کرده است.

او در سخنانش در مرکز پژوهش‌های «موسسه هادسون»وابسته به جناح محافظه کار در واشنگتن افزود: بر آوردهای ما نشان می دهند که نظام ایران، محموله های طلا را دریافت می کنند و هواپیماهایی که از ایران روانه ونزوئلا می شوند، حامل تجهیزات نفتی بوده که بهای آنها به صورت طلا پرداخت شده و بوسیله همین هواپیماها به ایران منتقل می شوند.

آبرامز در ادامه تاکید کرد كه نقش ایران، بیانگر حمایت محدودی است كه مادورو از روسیه و چین دریافت می کند که برغم فشارهای غرب، در كنار مادورو ایستادند. او گفت: «یكی از دلایلی مرا وادار به بیان این موضوع می کند، صرفا توصیف اقدامات ایران درراستای ایفای نقش فزاینده نیست بلکه من در صدد جلب کردن توجه به موضوع پرداخت های نقد هستم.ما می دانیم که مادورو در طول سال گذشته خواهان دریافت وام های بیشتر از روسیه و چین و سرمایه گذاری های بیشتر بود اما حتی یک سنت هم گیرش نیامد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید