ایران؛ احضار دانشجویانی که در مراسم جان‌باختگان هواپیمای اوکراینی شرکت کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

فعالان دانشجویی ایران سه‌شنبه 28 آوریل از احضار تعدادی از دانشجویان دانشگاه امیرکبیر (پلی‌تکنیک) به کمیته انضباطی این دانشگاه، به دلیل شرکت در مراسم گرامی‌داشت جان‌باختگان پرواز هواپیمای اوکراینی خبر دادند.

در بیانیه‌ای که در کانال تلگرامی فعالان دانشجویی «فریاد پلی‌تکنیک» منتشر شده، آمده است: «گویا دانشگاه فرصت‌هایی را که دانشگاه تعطیل است، غنیمت شمرده و از آن برای قلع و قمع دانشجویان استفاده می‌کند؛ کمااینکه این کار پیش‌تر نیز مسبوق به سابقه بوده و دانشگاه حتی با اعتنایی به آیین‌نامه سراسر ظالمانه خودشان، در بازه‌ امتحانات و تعطیلات بین ترم، دانشجویان را به کمیته‌ احضار کرده و به صدور احکام تنبیهی مبادرت می‌نمود‌‌. حال ‎شیوه نامه انضباطی جدید، دست مسئولین را بسیار باز گذاشته تا هرگونه بی‌قانونی و اعمال قدرت را به آن وجهه شرعی و اخلاقی و حقوقی بخشیده و دانشجویان دغدغه‌مند را قربانی کنند.»

قبل از این نیز سپاه پاسداران ایران 16 نفر از دانشجویانی که در اعتراضات به انهدام هواپیمای مسافربری اوکراینی شرکت کرده بودند را محکوم به شش تا هشت ماه حبس کرده بود.

هواپیمای مسافربری اوکراین پس از برخاستن از باند فرودگاه بین‌المللی امام خمینی تهران در 8 ژانویه به فاصله زمانی 30 ثانیه از یکدیگر مورد اصابت دو موشک ایرانی قرار گرفته است.

دو موشک از تاسیساتی نظامی ایرانی که در فاصله 12 کیلومتری از هواپیما واقع شده به سوی هواپیمای اوکراینی شلیک شدند. در این رویداد 176 سرنشین این هواپیما جان باختند.

فرمانده هوافضای سپاه پاسداران ایران روز شنبه 11 ژانویه 2020 اعتراف کرد که سپاه هواپیمای اوکراینی را اشتباهی سرنگون کرده است. در حالی که تا کمتر از 24 ساعت پیش از آن کلیه مسئولان سیاسی و نظامی و مسئولان هواپیمایی ایران، فرضیه برخورد موشک با هواپیمای مسافربری اوکراینی را قویا نفی کرده، کار را به حدود تمسخر و تهدید خبرنگاران و متهم‌سازی آنها به خدمت به منافع آمریکا و شرکت در بازی روانی علیه نظام ولایت‌‍فقیه رساندند، به ناگهان چرخش 180 درجه‌ای موضع مقامات مسئول در بالاترین سطوح در خصوص این سانحه مشاهده شد و از روز صبح 11 ژانویه، رسانه‌های منطقه‌ای و جهانی اعترافات ستاد مشترک ارتش و به دنبال آن حسن روحانی رئیس جمهوری و لحظاتی قبل امیر علی حاجی زاده فرمانده هوا فضای سپاه پاسداران را پوشش می‌دهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم