سپاه پاسداران: ماهواره نظامی دیگری نیز در راه است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

سپاه پاسداران ایران اعلام داشت که درنظر دارد در آینده نزدیک، ماهواره نظامی دیگری را به فضا پرتاب کند که چالشی آشکار در برابر آمریکا و اروپا است که پرتاب ماهواره نظامی از سوی ایران را نقض قطعنامه 2231 سازمان ملل تلقی کرده اند.

سرلشکر علی جعفرآبادی، فرمانده یگان هوا فضای سپاه پاسداران، عصر پنجشنبه 23آوریل، در مصاحبه با تلویزیون ایران گفت: «ماهواره‌ای که روز چهارشنبه پرتاب شد، بخشی از یک «ابرپروژه» است و «ماهواره‌های با مقیاس بزرگ‌تر و مدارهای بالاتر را داریم.»

جعفر آبادی تأیید کرد، مأموریت ماهواره‌ای که روز چهارشنبه پرتاب شد، «شناسایی» است و مأموریت‌های بعدی شامل شناسایی، ارتباطی و ناوبری خواهند بود.

وی افزود: این ماهواره روز چهارشنبه «از کویر مرکزی به سمت دریای عمان» پرتاب شد و «سیگنال دوم آن را در تبریز دریافت کردیم.»

ایالات متحده، فرانسه و آلمان، اقدام ایران در پرتاب ماهواره «نور 1» با استفاده از موشک ماهواره بر «قاصد» را نقض قطعنامه 2231 شورای امنیت تلقی کردند که با شکل گیری برجام در سال 2015 ، هرگونه آزمایش موشک‌های بالستیک قادر به حمل کلاهک هسته‌ای را ممنوع اعلام کرده است.

دولت آمریكا بر این باور است كه پرتاب ماهواره نظامی ایران، با کاربردهای غیر نظامی سازگاری ندارد، در حالی كه فرانسه تاکید دارد، این اقدام ایران موجب ایجاد نگرانی‌های فزاینده پیرامون برنامه موشک‌های بالستیک تهران شده و تهدیدی برای امنیت منطقه‌ای به شمار می‌آید.

وزارت امور خارجه آلمان نیز روز پنجشنبه 23 آوریل، با صدور بیانیه‌ای، نگرانی خود را از پرتاب ماهواره نظامی ایران ابراز داشته و تصریح کرد: «موضع ما در قبال برنامه موشکی ایران، تغییر نکرده است که تاثیری مخرب در برهم زدن ثبات منطقه دارد و از دید منافع امنیتی اروپا، قابل قبول نیست».

این درحالی است که عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، روز پنجشنبه 23 آوریل، در یک کنفرانس مطبوعاتی اظهار داشت که استناد آمریکا به قطعنامه 2231 «بی جا و خلاف واقعیات» است. او پیشرفت‌های علمی و فناوری بویژه در حوزه هوا-فضا را حق ملت ایران دانست و خاطر نشان کرد قطعا اینگونه دخالت‌ها در عزم ملت ایران برای پیشرفت، خللی ایجاد نخواهد کرد.

در حالی که ایالات متحده در راستای ارجاع پرونده موشکی ایران به شورای امنیت تلاش می کند، روسیه از طریق ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه خود با تاکید بر این که ایران قطعنامه 2231 را نقض نکرده است، آمریکا را به «اتهام زنی های بی أساس» علیه تهران، متهم ساخت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم