.
.
.

ربیعی: آثار تحریم‌ها تلاش دولت برای مبارزه با کرونا را پیچیده کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

علی ربیعی سخنگوی دولت ایران دوشنبه 20 آوریل 2020 در یک نشست خبری گفت، آثار تحریم‌ها تلاش دولت برای مبارزه با کرونا را پیچیده کرده است.

ربیعی در این نشست گفت: « دولت هم باید با پیامدهای منفی مستقیم و غیرمستقیم کرونا از جمله فقر و بیکاری و رکود مبارزه کند و این در حالی است که آثار تحریم‌ها این مبارزه را سخت تر و پیچیده تر کرده است.»

وی ادامه داد: « امروز در دنیا هیچ جامعه کرونا زده‌ای را نداریم که با چنین شرایط ظالمانه و غیرانسانی روبرو شده باشد. بنابراین اتخاذ سیاست فاصله گذاری فیزیکی هوشمند، راه حلی برای پاسخگویی به این معضل جهانی چند جانبه بوده است که ضمن پاسداری از سلامت جان و روان جامعه، مانع از به خطر افتادن سایر شئونات زندگی و زیست اجتماعی شود.»

روز گذشته (شنبه 19 آوریل 2020) دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری ایالات‌متحده در نشستی گفت که پیش از روی کار آمدن دولت او، ایران داشت همه خاورمیانه را می‌گرفت اما حالا کار ایران به تلاش برای زنده ماندن کشیده است.

رئیس‌جمهوری آمریکا به ایران اشاره کرد و گفت: «وقتی من سر کار آمدم، ایران یک مرکز ترور بود. ما در 82 نقطه درگیری داشتیم و 18 مورد درگیری نظامی جدی داشتیم. همان هفته اول من گفتم در مورد ایران به من توضیح دهید. پاسخ این بود که قربان، ما 18 مورد درگیری جدید داریم. یمن، سوریه، عراق. آنها در سرتاسر عراق حضور داشتند.»

او در ادامه توضیح داد: «اما الان کشور دیگری هستند. من آن توافق وحشتناک را متوقف کردم و آنها می خواستند وارد مذاکره شوند تا اینکه جان کری با نقض قانون لوگان وارد شد و چون نمی خواست آنها با من مذاکره کنند، خودش رفت با آنها وارد معامله شد. اگر جان کری نبود ایرانی‌ها با ما وارد مذاکره می شدند. در درجه دوم به آنها گفت صبر کنید ببینیم انتخابات چی می شود. شاید جو بایدن خوابالو پیروز شود. اگر بایدن خوابالو پیروز شود شما مالک کشور ما خواهید شد.»

ترامپ گفت که آنها (ایرانی‌ها) هر روز با تظاهرات و اعتراضات مواجهند، همه جای کشورشان پر از ویروس شده است و «من میتوانم به آنها کمک کنم اگر بخواهند.»

سخنگوی وزارت بهداشت ایران دوشنبه 20 آوریل 2020 اعلام کرد که شمار مبتلایان کرونا در ایران به 83505 و قربانیان این بیماری به 5209 نفر رسید. کیانوش جهانپور، از شناسایی 1294 بیمار جدید کووید 19 بر اساس «معیارهای قطعی تشخیصی»، از دیروز تا امروز خبر داد.

به گفته او مجموع مبتلایان این بیماری 83505 و جان‌باختگان نیز 5209 نفر تا امروز است.

جهانپور افزود: «در طول 24 ساعت گذشته، 91 بیمار مبتلا به این بیماری جان باختند».