.
.
.

واکنش ظریف به اظهارات ترامپ: در امور کشور من دخالت نکن

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران یک‌شنبه 19 آوریل نسبت به اظهارات اخیر دونالد ترامپ رئیس جمهو آمریکا واکنش نشان داده و از او خواست، در امور کشورش دخالت نکند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در واکنش به اظهارات اخیر دونالد ترامپ، دربار
کمک به مردم ایران خطاب به او در صفحه توییترش نوشت: «آقای ترامپ! ایران ظرف چند ماه آینده صادر کننده دستگاه تنفس مصنوعی (ونتیلاتور) خواهد بود. تنها کاری که شما باید بکنید این است دخالت در امور داخلی دیگر
ملت‌ها بویژه ملت ما را متوقف کنید و باور کنید ما از هیچ سیاستمدار آمریکایی مشورت نمی پذیریم».

دونالد ترامپ در نشست خبری یک‌شنبه 19 آوریل کاخ سفید گفت: «به آن‌ها پیشنهاد کمک داده‌ام، اگر ونتیلاتور نیاز داشته باشند که دارند، من برای آن‌ها ونتیلاتور می‌فرستم. ما هزاران ونتیلاتور اضافی داریم».

رئیس جمهوری آمریكا، با یادآوری معاملات بزرگ خود با چین و اعمال تعرفه‌های گمرکی چند میلیارد دلاری بر این کشور در راستای منافع کشاورزان آمریکایی، هشدار داد در صورت پیروزی جو بایدن در انتخابات آینده، ایران و چین دست بالا را در آمریکا خواهند داشت و بر این کشور مسلط خواهد شد.

ترامپ در کنفرانس مطبوعاتی روزانه درباره آخرین تحولات مربوط به ویروس کرونا عنوان ساخت که کناره گیری‌اش از برجام به این دلیل صورت گرفت که این توافق، بسیار نابه‌هنجار بود.

وی افزود: «ایرانی‌ها علاقمند به صحبت بودند و ما توافق نامه‌ای را امضا می‌كردیم اما مداخله جان كری وزیر امور خارجه پیشین آمریكا در دوران رئیس جمهور باراک اوباما در همداستانی با ایران، باعث کارشکنی در روند مذاکرات شد.»

ترامپ اظهار داشت: «جان كری، صاحب احمقانه‌ترین توافق هسته ای، 150میلیارد دلار بی زبان را نقدا به نظام ایران داد. حجم این مبلغ در حدود ده برابر حجم این اتاق است.»

ترامپ، جان كری را به نقض قانون لوگان متهم كرد که مذاكره رسمی با مقامات کشورهایی تمنع می‌کند كه ایالات متحده، هیچ گونه روابط دیپلماتیک با آن‌ها ندارد. ترامپ گفت: «او این قانون را نقض كرد، کری نگران بود با امضای توافقی بهتر، در تنگنا قرار بگیرد و لذا بود آنها را تشویق به انتظار تا انتخابات آینده می‌کرد، به این امید که جو بایدن «خوش خواب» در آن پیروز شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم