.
.
.

شمار قربانیان کرونا در ایران به 5118 نفر رسید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سخنگوی وزارت بهداشت ایران یکشنبه 19 آوریل 2020 اعلام کرد که شمار قربانیان کرونا در ایران به 5118 نفر رسید.

براساس گزارش خبرگزاری ایسنا،، کیانوش جهانپور، از شناسایی 82211 مبتلا به کووید19 در این کشور خبر داد که 5118 نفر از آنها جان خود را از دست دادند.

او در ادامه افزود: «بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، 1343 بیمار جدید مبتلا به کووید 19 از دیروز تا امروز شناسایی شد».

به گفته او، در طول 24 ساعت گذشته، 87 بیمار مبتلا به این بیماری، جان باختند.

جهانپور افزود: «تاکنون 57023 بیمار کرونا بهبود یافته و از بیمارستان ترخیص شده‌اند و 3456 نفر از آنها نیز در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند».

او همچنین اعلام کرد که تاکنون 341662 آزمایش تشخیص کووید 19 در ایران انجام شده است.

ایران بارها متهم شده که از ارئه آمار دقیق مبتلایان و قربانیان کرونا خودداری می‌کند، برخی مسئولان در این کشور نیز انتقاداتی را در این زمینه مطرح کردند. محمدجواد حق شناس، عضو شورای شهر تهران، هفته پیش، در حساب توئیتر خود نوشت: «به نظر می‌رسد اکنون میزان مرگ و میری که در تهران وجود دارد و آماری که ارائه می‌شود شفاف نیست و با عددهای کلان همخوانی ندارد».

او خواستار ارائه «گزارشی جداگانه» در تهران، توسط «ستاد مرکزی مبارزه با کرونا» شده بود.

این در حالی است که ستاد مبارزه با کرونا، پیش از آن، وضعیت تهران را «قرمز» اعلام کرده و طبق آخرین نمودارها تهران جزء استان‌هایی است که شیب صعودی دارد.

حق شناس، امروز نیز عضو شورای شهر تهران با انتقاد از عدم اعلام آمار کرونا به تفکیک استان‌ها از سوی وزارت بهداشت گفت: «همانطور که می‌دانید ایران کشور بزرگ با آب و هوای متفاوتی در برخی از مناطق است و این موضوع باعث می‌شد ویروس کرونا در هر منطقه و استان شرایط متفاوتی داشته باشد. منطقی‌ترین شکل رویکرد و نحوه مقابله با کرونا از همان ابتدا این بود که با اختیار دادن به استان‌ها و در واقع نیرو‌های استانی که شناخت دقیق‌تری از جمعیت و استان خود دارند این موضوع را پیش ببرند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم