جهانگیری: فساد مانند موریانه به جان انقلاب افتاده تا آن را از پا درآورد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

معاون اول رئیس‌جمهوری ایران با بیان اینکه «فساد مانند موریانه به جان انقلاب افتاده تا آن را از پا درآورد»، از فساد عده‌ای خبر داد که «زندگی آنچنانی» دارند در حالی‌که مردم زندگی‌شان در «سختی» است.

سیاست اختصاص ارز 4200 تومانی توسط دولت ایران که پیش از اجرا، با انتقادات بسیاری به دلیل احتمال ایجاد فساد و رانت همراه بود، با گزارش جدیدی که دیوان محاسبات ارائه کرد، این انتقادات را به دولت افزایش داد. اما معاون اول رئیس‌جمهوری ایران از این سیاست ارزی دفاع کرد.

Advertisement

بر اساس گزارش خبرگزاری مهر، یکشنبه 19 آوریل 2020، اسحاق جهانگیری، در نشست وزیر، معاونان و مدیران وزارت صمت، با اشاره به گزارش دیوان محاسبات درباره ناپدید شدن 4.8 میلیارد دلار ارز 4200، آن را در حد یک سوءبرداشت دانست و تاکید کرد که بانک مرکزی مسئول تأمین ارز است؛ بنابراین حتی یک دلار را هر کسی گرفته باشد و کالا وارد نکرده باشد خیانت ملی مرتکب شده و باید در دستگاه قضایی محاکمه شود.

به گفته او، اختصاص ارز 4200 تومانی با هدف «تأمین کالاهای اساسی» بود.

جهانگیری افزود: «فساد در هر جا و توسط هر کس که باشد باید با آن مبارزه کرد چرا که فساد مانند موریانه به جان انقلاب افتاده تا آن را از پا درآورد. امید مردم زمانی تبدیل به یاس می شود که می بینند زندگی‌شان در سختی است اما عده‌ای با فساد زندگی آنچنانی دارند».

معاون اول رییس‌جمهوری ایران با اعتراف ضمنی به فساد مدیران، گفت: «مدیری که بداند فساد درزیرمجموعه‌اش رخ داده اما فوراً برخورد نکند، در حالت خوش‌بینانه مدیری بی‌عرضه و در حالت بدبینانه مدیری آلوده است».

او ادعا کرد که رییس‌جمهوری ایران خواستار انتشار «اسامی دریافت‌کنندگان ارز 4200 تومانی در یک سامانه» شده بود.

گفتنی است، عادل آذر، رئیس دیوان محاسبات ایران، 14 آوریل، از ناپدید شدن چهار میلیارد و 821 میلیون دلار توسط کسانی که ارز 4200 تومانی دریافت کرده بودند، خبر داد.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایسنا، او اعلام کرد که مطابق بررسی‌های به عمل آمده در سال 97 بابت واردات کالاها و خدمات اساسی و غیراساسی معادل 31 میلیارد و 416 میلیون دلار ارز به نرخ دولتی تامین شده که طبق بررسی‌های دیوان، تا تاریخ 12 آذرماه سال 1398، مجموعا بالغ بر چهار میلیارد و 821 میلیون دلار ارز 4200 تومانی، وارداتی در ازای دریافت این ارزها، صورت نگرفته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم