ایران: به اتباع افغانستان و پاکستان اجازه ورود نمی‌دهیم چون دارای بیماری هستند

مقام‌های پاکستان و افغانستان: اولین مورد ابتلا به کووید19 افرادی بودند که از ایران بازگشتند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

حسین قاسمی دبیر کمیته اجتماعی انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا در ایران شنبه 18 آوریل در گفت‌وگو با خبرگزاری «ایلنا» گفت، به اتباع افغانستان و پاکستان اجازه ورود به کشورش داده نمی‌شود، چون آنها دارای بیماری هستند.

قاسمی افزود: «مرزها از اسفند(حوت) ماه تحت کنترل شدید بوده است، در حال حاضر نیز بسته است و ابلاغیه‌های لازم هم از طریق دستگاه‌های نظامی و انتظامی و همچنین از طریق وزارت کشور به استانداری‌ها داده شده است و ما هیچ ورودی از اتباع کشورهای افغانستان و پاکستان نداریم، چراکه هم دارای بیماری هستند و هم می‌توانند مشکلات دیگری را برای ما ایجاد کنند، بنابراین اجازه ورود به آنها داده نمی‌شود».

Advertisement

این گفته‌ها در شرایطی مطرح شده که مقام‌های افغانستان و پاکستان و همچنان وزرای بهداشت این دو کشور قبل از این تایید کردند، اولین موارد مثبت ابتلا به ویروس کرونا به این دو کشور افرادی بودند که از ایران بازگشتند.

همچنان براساس منابع خبری، بیشتر مسافرین که از ایران به کشورهای امارات، کویت، بحرین، قطر، کانادا، لبنان، گرجستان و عراق رفته بودند حامل ویروس کرونا بودند.

در همین حال، وزارت مهاجرین افغانستان اعلام کرد، تا کنون 16 شهروند افغان بر اثر ویروس کرونا در ایران جان باختند.

از سوی دیگر، سازمان بین المللی مهاجرت اعلام کرد، به دلیل گسترش شیوع ویروس کرونا طی چهار ماه امسال بیش از 242 هزار مهاجر افغان از ایران به افغانستان بازگشتند.

گسترش شیوع ویروس کرونا در ایران و بازگشت روزانه هزاران مهاجر افغان از آن کشور، باعث نگرانی شدید در افغانستان شده است. وزارت صحت عامه (بهداشت) افغانستان در نقاط صفری با ایران تدابیر شدید صحی را روی دست گرفت و مهاجرین که از ایران وارد این کشور می‌شوند مورد ارزیابی صحی قرار می‌گیرند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم