.
.
.

کرونا در ایران؛ 79494 مبتلا و 4958 قربانی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سخنگوی وزارت بهداشت ایران اعلام کرد که 79494 مبتلا به کرونا در این کشور ثبت شده که 4958 نفر از آنها جان باختند.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایسنا، جمعه 17 آوریل 2020، کیانوش جهانپور از شناسایی 79494 مبتلای قطعی به کرونا در ایران خبر داد که 4958 نفر از آنها جان خود را از دست دادند. سخنگوی وزارت بهداشت ایران، بر اساس گزارش آزمایشگاه‌ها و دانشگاههای علوم پزشکی اعلام کرد که 1499 بیمار جدید کووید 19 در ایران، از دیروز تا امروز، شناسایی شد.

به گفته او، در طول 24 ساعت گذشته 89 بیمار مبتلا به کووید 19 در ایران، جان باختند.
جهانپور افزود: «تاکنون 54064 بیمار کرونا بهبود یافته و از بیمارستان ترخیص شده‌اند و 3563 نفر از آنها نیز در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند». او همچنین اعلام کرد که تاکنون 319879 آزمایش تشخیص کووید 19 در ایران انجام شده است.

گفتنی است، برخی از مسئولان ایران، از آمار رسمی ارائه شده توسط وزارت بهداشت این کشور انتقاد کردند.
محمدجواد حق‌شناس، عضو شورای شهر تهران، دوشنبه 13 آوریل در توئیتی نوشت: «آمار مبتلایان و مرگ و میر در تهران شفاف نیست.

او افزود: «به نظر می‌رسد اکنون میزان مبتلایان و مرگ و میری که در شهر تهران وجود دارد و آماری که ارائه می‌گردد، شفاف نیست و با عددهای سطح کلان همخوانی ندارد. بهتر است ستاد مرکزی مبارزه با کرونا در تهران گزارشی جداگانه ارائه کند که حداقل مردم خودشان تکلیف خود را بدانند».

معاون وزیر بهداشت ایران نیز روز دوشنبه 13 آوریل، در پاسخ به این گونه انتقادات «محدودیت تعداد تست»، را به عنوان علت دقیق نبودن آمار وزارت بهداشت عنوان کرد.

بر اساس گزارش خبرآنلاین، علیرضا رئیسی، با بیان اینکه «قطعا آمار واقعی بیش از آمار رسمی است»، «برآورد دقیق همه مبتلایان به ویروس کرونا» را امری غیرممکن دانست که در هیچ کشوری تحقق نمی‌یابد.