انتقال زندانیان سیاسی اهواز از اداره اطلاعات به قرنطينه زندان شيبان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

منابع محلی اهواز دوشنبه 13 آوریل از «انتقال زندانیان سیاسی زندان شیبان پس از دو هفته بازجویی و شکنجه در بازداشتگاه مخوف و سری» به زندان خبر دادند.

منابع محلی به سازمان حقوق بشر اهواز گزارش دادند: «تعدادی از زندانیان سیاسی زندان شيبان اهواز از جمله مهندس محمد علی عموری، عبدالزهرا هلیچی، سید یابر آلبوشوکه و سید مختار آلبوشوکه كه در پی اعتراضات زندانیان در مورخ روز 31 مارس به اداره اطلاعات اهواز منتقل شده‌ بودند، پس از دو هفته بازجویی و شکنجه در بازداشتگاه‌های مخوف و سری، به زندان بازگردانده شده و هم اکنون در قرنطینه زندان نگهداری می‌شوند».

لازم به ذکر است که در شورش زندانیان در دو زندان سپیدار و مرکزی اهواز علیه نبود امکانات بهداشتی در پی شیوع کرونا و عدم اعطای مرخصی یا عفو به آنان، حداقل 35 زندانی توسط نیروهای امنیتی کشته یا در اثر سوختگی و خفگی جان خود را از دست دادند.

براساس گزارش‌ سازمان حقوق بشر اهواز، در این شورش و درگیری گسترده روز دوشنبه گذشته بیش از 18 نفر در زندان سپیدار و پنج نفر در زندان مرکزی کشته شدند. همچنین حدود 400 نفر از زندانیانی که دچار سوختگی و خفگی در حریق به بیمارستان‌های اهواز منتقل شدند که طبق اطلاعات دریافتی حداقل 12 نفر آنان جان باختند.

ده‌ها زندانی نیز در بند 5 زندان شیبان كه اكثريت زندانيان سياسى را در بر می‌گيرد با شلیک از تفنگ‌های ساچمه‌اى توسط ماموران امنيتى زخمى شدند.

تاکنون مقامات رسمی و امنیتی که به «سرکوب» اعتراضات اعتراف کرده‌اند اشاره‌ای به کشتار زندانیان نکرده و هیچگونه آمار یا اطلاعاتی از کشته‌شدگان، زخمیان یا لیستی از اسامی آنان ارائه نداده‌اند. سازمان حقوق بشر اهواز «اهرو» ضمن محکوم کردن این سرکوب و کشتار و اعمال وحشیانه علیه زندانیان، از مجامع بین المللی و نهادها و سازمان‌های مدافع حقوق بشر خواست تا این اقدامات را محکوم کرده و در راستای درخواست اجرای یک تحقیق مستقل درباره کشتار زندانیان اهواز اقدام کنند.

«اهرو» همچنین از نهادهای بین‌المللی خواست تا فشار به مقامات ایران افزایش دهد تا کلیه زندانیان سیاسی و نیز زندانیان کم‌خطر، فورا و جهت نجات جان‌شان از وبای کرونا آزاد شوند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم