روحانی در جلسه ستاد مقابله با کرونا: وضع ما از اروپا بهتر است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

رئیس‌جمهوری ایران با مقایسه وضعیت کشورش با اروپا، همزمان با شیوع کرونا ادعا کرد که وضع ایران از اروپا بهتر است.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایسنا، یکشنبه 12 آوریل 2020، حسن روحانی در جلسه ستاد مدیریت و مقابله با کرونا، با اشاره به گزارش مقایسه‌ای انجام شده بین ایران و برخی کشورهای اروپایی، ادعا کرد که فاصله بسیار زیادی در این گزارش‌ها نسبت به وضع ایران با اروپا وجود دارد.

Advertisement

به گفته او، «تعداد افراد فوتی‌» در ایران «بسیار کم و 7 درصد» بوده اما در برخی کشورهای اروپایی این میزان، «22 درصد بود».

روحانی در ادامه تاکید کرد: «برخی از این مقایسه خوششان نمی‌آید که بگوییم وضع ما از اروپا بهتر است».

او، مدعی شد که وضع ایران در مقابله با کرونا «نسبتا خوب و در مقایسه با برخی کشورها بهتر است» و افزود: «اگر بخواهید ناراحت شوید بشوید چاره ای نیست. خودتان با مردم ایران تماس بگیرید و بفهمید در شرایط ما با شرایط شما چقدر فاصله وجود دارد».

رئیس‌جمهوری ایران، در بخش دیگری از سخنان خود، «تحریم» را «ویروسی» توصیف کرد که «چندین سال» است که ایران را تحت فشار قرار داده و خطاب به اروپایی‌ها گفت: «ما ویروس کرونا داریم شما هم دارید، ما ویروس بدتر از کرونا داشتیم و داریم که شما ندارید و آن تحریم است. ما ویروس تحریم داشتیم و کرونا هم به آن اضافه شد».

او با اشاره به جلوگیری آمریکا از اعطای وام‌های بین‌المللی به ایران، این اقدام را «ظلم عظیم» توصیف کرد و مدعی شد: «در همین سختی‌ها حقوقدانان، بانک مرکزی و وزارت خارجه در یک مبارزه حقوقی موفقیت خوبی به دست آوردند و یک میلیارد و 600 میلیون دلار در لوکزامبورگ که آمریکایی‌ها آن را توقیف کرده بودند و روی آن دست گذاشته بودند را چند روز قبل آزاد کردند».

خبرگزاری فارس نیز امروز، به نقل از روحانی گزارش داد که تردد بین استان‌ها از 20 آوریل آزاد است.

رئیس‌جمهوری ایران در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا تاکید کرد: «از امروز بین شهرستان‌ها در استان‌ها به طور کامل آزاد است و تردد بین استان‌ها از روز اول اردیبهشت آزاد می شود».

روحانی در حالی دستور آغاز دوباره فعالیت‌های اقتصادی و برطرف کردن محدودیت‌های تردد بین شهرها را صادر کرد که کارشناسان سلامت نسبت به رفع چنین محدودیت‌هایی هشدار داده‌اند.

محمد علوی، مدیرگروه بیماری‌های عفونی دانشگاه علوم پزشکی اهواز، پیش از این اعلام کرد که اگر مردم در خانه ماندن را 70 درصد رعایت کنند، کرونا غیرقابل مهار خواهد بود و در حال حاضر شاید 60 تا 70 درصد مردم در خانه ماندن را رعایت کرده‌اند.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایسنا، 6 آوریل 2020، این متخصص بیماری‌های عفونی، خروج مردم از قرنطینه خانگی پس از پایان تعطیلات را «بسیار خطرناک» دانست و در این شرایط، افزایش موارد ابتلا را «لجام گسیخته‌تر» عنوان کرد.

به گفته او اگر 90 درصد جمعیت، ماندن در خانه را رعایت کنند کنترل کروناویروس سه ماه دیگر طول می‌کشد».
علوی رعایت در خانه ماندن تا 80 درصد را منجر به طول کشیدن کنترل کرونا تا چهار یا پنج ماه ارزیابی کرد.

همچنین علیرضا زالی، فرمانده ستاد مقابله با کرونا نیز از عدم توانایی ایران برای رسیدن به مرحله کنترل کرونا خبر داد و گفت که این بیماری در حال افزایش است و حتی در تهران به مرحله پاندمی (همه‌گیری) رسیده است.

بر اساس گزارش خبرگزاری مهر، دوشنبه 6 آوریل 2020، زالی با اشاره به اینکه این بیماری، درمان قطعی و واکسن ندارد و تنها راه مقابله با آن، پیشگیری است، پیدا کردن مظنونین به بیماری را راه نخست برای مقابله با آن دانست.

بیشترین بازدید موضوعات مهم