ایران زندانی فراری از سقز را از «اطلاعات کردستان عراق» تحویل گرفت و اعدام کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

مصطفی سلیمی زندانی سیاسی کُرد که به همراه بیش از 70 زندانی دیگر در جریان شورش در زندان سقز موفق به فرار شد، پس از آنکه خود را به خارج از مرزهای ایران در کردستان عراق رساند؛ توسط «نیروهای امنیتی اقلیم کردستان» (آسایش) دستگیر و به ایران تحویل داده شد و در نهایت صبح امروز شنبه 11 آوریل 2020 پس از تحمل 17 سال حبس اعدام شد.

یک منبع مطلع در این باره به «العربیه.نت» گفت: «مصطفی سلیمی51 ساله، پیمانکار شرکت گاز، فروردین ماه 2003 بازداشت و با اتهام «محاربه» از طریق «درگیری با نیروی انتظامی»، بە اتهام «سرقت مسلحانه» و «عضویت در حزب دمکرات کردستان ایران» توسط قاضی «علیرضا گودینی» محاکمه و به اعدام محکوم شد.»

Advertisement

این منبع در ادامه افزود «او اهل روستای «ایلو» منطقه «تیلکو» از توابع شهرستان «سقز» بود که در سال 2001 به عضویت یکی از احزاب اپوزیسیون کُرد درآمد و تا حدود سه سال با این حزب همکاری کردە بود اما در اواخر سال 2003، به همکاری خود با حزب پایان داده و به دنبال آن در منزل یکی از اقوام خود در شهر نهاوند واقع در استان همدان ساکن شد. نیروهای امنیتی در همان زمان اقدام به بازداشت وی کرده و پس از انتقال به اداره‌های اطلاعات و دادگاه‌های سنندج و سقز، به اتهام اقدام علیه امنیت کشور از طریق محاربه به اعدام محکوم شد.»

شایان ذکر است کە نامبردە در جریان شورش زندان سقز در روز جمعە 17 مارس 2020، همراه با 70 زندانی دیگر از زندان فرار کرد و توانست خود را به کردستان عراق برساند ولی پس از 10 روز از فرار، 6 آوریل از جانب نیروهای امنیتی اقلیم کردستان در روستای «گرمک» از توابع شهر «پنجوین» که در حوزه نفوذی اتحادیه میهنی کردستان قرار دارد؛ دستگیر و در مرز «سیران‌بند بانه» بە نیروهای امنیتی ایران تحویل دادە شد.

روز گذشته خانواده مصطفی سلیمی برای آخرین ملاقات به زندان فراخوانده شدند. یکی از بستگان نزدیک این زندانی اعدام شده گفت «در این ملاقات مصطفی سلیمی تائید کرده است که از سوی نیروهای امنیتی اقلیم کردستان موسوم به «آسایش» بازداشت شده است.»

اخیرا پس از افزایش مطالبات برای آزادی و درخواست‌ها برای آزادی مشروط یا مرخصی از طرف زندانیان فشارها و تهدیدها علیه زندانیان و مخصوصا زندانیان سیاسی ایران بیشتر شده، و مسئولان زندان محدودیت‌های بیشتری را علیه زندانیان مانند محدودیت ملاقات و تماس تلفنی و .... اعمال کرده‌اند.

روزهای گذشته ایران شاهد چندین شورش در زندان‌های شهرهای مختلف از جمله عادل آباد شیراز، مهاباد، الوند، سقز، تبریز، خرم‌آباد، الیگودرز بود و در این شورش‌های تعدادی از زندانیان توانستند از زندان فرار کنند.

یکی از خونین‌بارترین اعتراضات‌‌ها در زندان‌های ایران در دو زندان سپیدار و مرکزی اهواز رخ داد، سازمان عفو بین‌الملل روز پنج‌شنبه 9 آوریل 2020 در بیانیه‌ای اعلام کرد نیروهای امنیتی ایران در اعتراضات دو زندان سپیدار و مرکزی اهواز 15 زندانی را کشته و تعداد زیادی را زخمی کردند.

در بیانیه سازمان عفو بین‌الملل آمده که «در تاریخ 30 مارس و 31 مارس، طبق منابع مستقل از جمله خانواده‌های زندانیان، نیروهای امنیتی برای سرکوب اعتراضات در زندان سپیدار و زندان شیبان در شهر اهواز در استان خوزستان از زور بیش از حد استفاده کردند… رئیس نیروی انتظامی استان خوزستان اذعان داشت که اعضای سپاه و نیروی بسیج شبه نظامی این اعتراضات را پس از آنکه برخی از زندانیان سطل آشغال را به آتش کشیدند سرکوب کردند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم