.
.
.

کشتار جوانان در نیزار ماهشهر سوژه ترانه جدید شاهین‌ نجفی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شاهین نجفی در جدیدترین قطعه موسیقی خود، کشتار جوانان معترض ماهشهر در نیزارهای‌ شهر جراحی را سوژه رپ اعتراضی خود قرار داد.

در اواسط مارس 2020 که دنیا غرق در التهاب شیوع بیماری ناشناخته کرونا بود، شاهین نجفی رپر‌ سرشناس ایرانی موزیک جدید خود با نام "بمشار" از آلبوم‌ "چل" را منتشر کرد.

این قطعه موسیقی اولین موزیک منتشر شده از آلبوم تازه شاهین است که اعتراضات سراسری آبان‌ماه سال گذشته و وضعیت ایران را روایت می کند.

در بخش اول همخوان این موزیک، خواننده با شعر "بشمار، بدن بچه‌های بی‌کفن تو نیزارو" به کشتار جوانان معترض ماهشهر در نیزارهای‌ ورودی شهر جراحی توسط نیروهای حکومتی اشاره می‌کند.

در پوستر طراحی شده برای این آلبوم نیز‌ نمادهایی از نی‌های سر به فلک کشیده خونین به تصویر کشیده شده است.

در جریان سرکوب اعتراضات سراسری پائیز سال گذشته که با افزایش بدون اطلاع قیمت بنزین آغاز شد، نیروهای اعزام شده حکومت جمهوری اسلامی به ماهشهر در جنوب استان خوزستان، صبح روز 27 آبانماه دستکم 100 جوان معترض که از آتش تیربارهای‌ سنگین نیروهای نظامی به نیزارهای‌ ورودی شهر جراحی پناه برده بودند را قتل عام کردند.

در میان کشته شدگان "قتل عام نیزار ماهشهر" معترضینی با سن کمتر از 18 سال نیز دیده می‌شود.

بعدها این کشتارِ جمعی معترضین توسط مقامات جمهوری اسلامی از جمله محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهوری ایران و مقامات محلی استان خوزستان و فرماندار ماهشهر تائید شد.

وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا نیز در واکنش به این نقض گسترده حقوق بشر در برخورد با معترضین، حسن شاهوارپور فرمانده قرارگاه ولی عصر سپاه پاسداران استان خوزستان را در لیست تحریم‌های این کشور قرار داد‌.

چندی بعد از حوادث خونین آبانماه، شهردار و امام جمعه سابق شهر جراحی خواستار‌ برچیدن نیزارهای‌ ورودی این شهر شدند و در نهایت در شب هفتم اسفندماه بخش قابل توجهی از نیزارها توسط افراد ناشناس به آتش کشیده شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم