.
.
.

وزیر بهداشت ایران مدعی مهار کرونا تا اردیبهشت‌ماه شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سعید نمکی وزیر بهداشت ایران سه‌شنبه 7 آوریل ادعا کرد تا آخر اردیبهشت‌ماه به مهار ویروس کرونا خواهند رسید.

رئیس‌جمهوری ایران، دو روز قبل، در آخرین جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا، دستور آغاز دوباره فعالیت‌های اقتصادی را صادر کرد که این اقدام با اعتراض کارشناسان حوزه سلامت مواجه شد. برخی از اعضای ستاد ملی مبارزه با کرونا، پایان تعطیلی را موجب افزایش شمار مبتلایان و قربانیان بیماری کرونا در ایران قلمداد کردند، اما وزیر بهداشت ایران، امروز وعده داد که تا پایان اردیبهشت‌ماه به مهار این ویروس خواهند رسید.

بر اساس گزارش خبرگزاری فارس، سعید نمکی در نشست مجلس، با بیان اینکه «برای ما از قبل مشخص بود که یک ویروس کشور و مردم ما را گرفتار خواهد کرد» گفت: «تا آخر اردیبهشت‌ماه به مهار ویروس کرونا خواهیم رسید».

نمکی همچنین اذعان کرد: «ما اولین مورد را در پیک پاییزه به صورت H1 و N1 داشتیم و منتظر این هم بودیم که پیک آنفولانزا در زمستان بروز کند».

او در حالی از آگاهی درباره شیوع ویروس کرونا از قبل، سخن گفت که مقامات ایران متهم به پنهانکاری درباره این بیماری هستند. گزارشگران بدون مرز با انتقاد از عملکرد حکومت ایران در رابطه با بیماری کرونا، در این باره بیانیه‌ای دادند. در این بیانیه آمده بود: «رژیم تهران نمونه چین را دنبال می‌کند و سعی در پنهان کردن اطلاعات مربوط به بیماری کرونا دارد».

همچنین مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، علی خامنه‌ای، رهبر ایران را متهم کرد که با طرح «ادعاهای ساختگی» در مورد شیوع ویروس جدید کرونا جان ایرانیان، آمریکایی‌ها و بقیه ساکنان کره زمین را به خطر می اندازد».

او در صفحه توئیتر خود در 4 فروردین، حکومت ایران را متهم کرد که به مدت «دستکم 9 روز» اولین مورد مرگ به دلیل ابتلا به نوع جدید ویروس کرونا را در ایران «انکار» کرده است.

وزیر بهداشت ایران در ادامه گفت: «از همان ابتدا ما برای پروازهای چین تصمیم گرفتیم و حتی به دانشگاه‌های علوم پزشکی هم ابلاغ کردیم».

این در حالی است که هواپیمایی ماهان، وابسته به سپاه، یکی از متهمان گسترش کرونا در ایران، به دلیل ادامه پروازها به مقصد چین پس از اعلام ممنوعیت پرواز به این کشور، به شمار می‌آید. بر اساس گزارش خبرگزاری ایرنا در 5 اسفند 1398، این شرکت هواپیمایی با تایید انجام چهار پرواز باری به مقصد دو شهر «شانگهای» و «پکن» و همچنین پنج پرواز مسافری، بعد از دستور توقف پروازها به چین، این پروازها را دارای مجوز از هیأت دولت و سازمان هواپیمایی کشوری عنوان کرد.

نمکی در ادامه از تجهیز بیمارستان‌ها از اوائل بهمن‌ماه همزمان با شیوع کرونا و تولید کیت جدید تشخیص کرونای جدید خبر داد.

خبرگزاری میدان در 19 اسفند 1398 طی گفت‌وگویی با یکی از پزشکان از کمبود تجهیزات، امکانات و توزیع نابرابر آن خبر داد.

بر اساس این گزارش، بیمارستان سطح یک در ایران که فاقد بخش و متخصص عفونی است، ناچار به پذیرش بیماران مبتلا به کرونا شده بود؛ بدون اینکه حداقل امکانات ایزوله و قرنطینه را داشته باشد.

وزیر بهداشت ایران، در ادامه، اعلام خبر اولین مورد ابتلا به کرونا در قم در صبح روز چهارشنبه 30 بهمن را یادآور شد و توضیح داد که برخی با این خبررسانی همزمان با انتخابات، مخالفت کردند.

نمکی در بخش دیگری از سخنانش، بین شیوع کرونا در قم و گیلان تفاوت قائل شد و گفت: «برای تک‌تک موارد مبتلا ما توضیح داریم و همه آنها را مورد به مورد بررسی کردیم که در جلسه غیرعلنی باید گفته شود البته این به این معنی نیست که ما با مردم بیگانه هستیم».

بیشترین بازدید موضوعات مهم