.
.
.

نماینده مجلس ایران کرونا را «حمله میکروبی آمریکا» برای تعطیلی مراکز فرهنگی خواند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک نماینده مجلس ایران، تهدید حمله به مراکز فرهنگی این کشور، در دی‌ماه توسط ترامپ را یادآور شد و با اشاره به اینکه تحلیل‌گران، «حملات میکروبی کرونایی» را عامل تعطیلی مراکز فرهنگی در ایران می‌دانند. این حملات، را با «برنامه» دانست و آن را به آمریکا نسبت داد.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایسنا، سه‌شنبه 19 فروردین 1399، راضی نوری با بیان اینکه کارشناسان بیوتروریسم و جنگ‌های میکروبی معتقدند که ویروس کرونا توسط بشر ساخته شده است، گفت: «بعضی از کشورها مثل چین مانع دست یافتن آمریکا به منافعش بودند. اقتصاد چین، سدی مهم در برابر آمریکا بود و هست».

به نظر می‌آید مبنای این سخن نماینده مجلس ایران، توئیت سخنگوی وزارت خارجه چین است که چند هفته پیش منتشر شد. او نوشته بود، «بیمار صفر» که عامل شیوع جهانی ویروس کرونا است احتمالا از ایالات متحده آمده باشد و نه از شهر ووهان چین. او نوشته بود که ممکن است «ارتش آمریکا این اپیدمی را به ووهان آورده باشد».

این اظهارنظر مخالف یافته‌های علمی در این زمینه است. دانشمندان بر اساس داده‌هایی که تاکنون جمع‌آوری کرده‌اند معتقدند که ویروس کرونا از حیوانات وحشی به انسان انتقال پیدا کرده است.

نوری در ادامه سخنان خود، تهدید حمله به مراکز فرهنگی و باستانی ایران توسط ترامپ در دی‌ماه را یادآور شد و گفت: «تحلیل‌گران، حملات میکروبی کرونایی را عامل تعطیلی مراکز فرهنگی ما می‌دانند. همه این حملات، با برنامه است اما خداروشکر دامن خود آنها را گرفته است».

نوری تاکید کرد که آمریکا تحریم‌ها را لغو نمی‌کند و پیشنهاد داد، اداره کشور بر مبنای «اقتصاد مقاومتی و رونق تولید» باشد.

مقامات ایران که متهم به اهمال‌ و پنهانکاری در کنترل بیماری کرونا هستند، پیوسته تئوری توطئه را به عنوان سرپوشی روی عملکرد خود استفاده می‌کنند. رهبر جمهوری اسلامی روز پنج‌شنبه، 22 اسفند، همزمان با ادامه بحران شیوع ویروس کرونا در ایران با صدور فرمانی خواستار تشکیل یک قرارگاه از سوی نیروهای مسلح برای مقابله با شیوع کرونا و همچنین آمادگی آنها برای «دفاع بیولوژیک» شد.

او در نامه‌ای که خطاب به محمدحسین باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران، نوشته بود، از احتمال «حمله بیولوژیکی» به ایران سخن گفت که منجر به شیوع ویروس کرونا شده است.

به ادعای خامنه‌ای، «قرائنی» درباره حمله بیولوژیک وجود دارد و از این رو اقدامات نیروهای مسلح ایران «می‌تواند جنبه‌ رزمایش دفاع بیولوژیک نیز داشته و بر اقتدار و توان ملی بیفزاید».

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، روز جمعه، 23 اسفندماه، در یک توییت به این اتهام خامنه‌ای پاسخ داد و از رهبر ایران خواست به مردم ایران «حقیقت را بگوید».

پمپئو در ادامه به رهبر ایران توصیه کرد که توضیح دهد؛ چگونه ویروس کرونا از ووهان در چین به ایران رسید.
وزیر خارجه ایالات متحده در ادامه گفتن حقیقت به مردم را «بهترین دفاع بیولوژیکی» توصیف کرد.

علی خامنه‌ای، رهبر ایران، بار دیگر در 3 فروردین، اتهام‌زنی علیه آمریکا را تکرار کرد. او با رد درخواست کمک آمریکا به ایران برای مقابله با ویروس کرونا، این احتمال را مطرح کرد که ممکن است واشنگتن با ارسال کمک دارویی به دنبال «ماندگار کردن» ویروس کرونا در ایران باشد. وی در بخش دیگری از سخنان خود در مورد «تولید ویروس کرونا» از سوی آمریکا گفته بود: «گفته شده که یک بخش با استفاده از آشنایی با ژنتیک ایرانی به خصوص برای ایران درست شده است».

بیشترین بازدید موضوعات مهم