.
.
.

اوکراین: ایران باید اظهارات نماینده‌اش درباره سرنگونی هواپیمایمان را توضیح دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وادیم پریستایکو، معاون نخست‌وزیر اوکراین ، مقاله‌ای از شبکه العربیه درباره سخنان حسن نوروزی را در صفحه توئیترش بازنشر کرد و خواستار ارائه توضیح فوری از سوی ایران شد.

پیش از این العربیه فارسی، عربی و انگلیسی سخنان حسن نوروزی، نماینده مجلس ایران را گزارش کرده بودند که درباره سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراین را گفته بود: « نیروهای نظامی وظیفه خود را در این زمینه به خوبی انجام داده‌‌اند.»

معاون نخست‌وزیر اوکراین در صفحه توئیترش نوشت: «ما خواستار توضیح فوری ایران درباره این اظهارات تاسف‌آور هستیم. این اظهارات نشانگر بی‌احترامی محض به جان انسان‌هاست. ده‌ها خانواده از ایران، اوکراین، کانادا، سوئد، بریتانیا و افغانستان عزیزانشان را در حمله به هواپیمای مسافربری بی‌دفاع از دست داده‌اند.»

حسن نوروزی در گفتگو با روزنامه همدلی اعلام کرد که « نیروهای نظامی وظیفه خود را در این زمینه به خوبی انجام داده‌‌اند» و کسی در این زمینه بازداشت نشده و « اصلا بازداشتی در کار نبوده است... [زیرا] که دلیلی برای مواخذه و بازداشت وجود ندارد.»

این اظهارات در حالی از سوی این نماینده مجلس مطرح می‌شود که پیش از این محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران گفته بود فردی که به هواپیمای مسافری اوکراین در آسمان تهران شلیک کرده بود، در زندان است.

سازمان قضائی نیروهای مسلح ایران، یک روز پس از اظهارات حسن نوروزی، این سخنان را تکذیب و اعلام کرد که در پرونده «سقوط هواپیمای اوکراینی» چندین فرد «بازداشت» شدند.

ولادیمیر زلنسکی رئیس‌جمهوری اوکراین روز دوشنبه 3 فوریه2020، در مصاحبه‌ای با تلویزیون این کشور گفت که کشورش پرونده سرنگونی هواپیمای مسافربری به دست ایران را به دادگاه بین المللی خواهد برد.

پرواز شماره 752 هواپیمایی اوکراین در مسیر تهران – کی‌یف، بامداد چهارشنبه 8 ژانویه تنها چند دقیقه پس از برخاستن از فرودگاه تهران با شلیک دو موشک سپاه پاسداران سقوط کرد و تمامی 176 سرنشین آن کشته شدند.

ایران ابتدا تلاش کرد تا ساقط کردن هواپیما توسط سپاه را مخفی کنند اما بعد تصمیم خود را عوض کرده و ستاد کل نیروهای مسلح پس از سه روز در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که این هواپیما «با خطای انسانی» و توسط موشک سپاه سرنگون شده است.

در آن زمان وادیم پریستایکو گفت این ادعا که هواپیما در نزدیکی یک مرکز نظامی حساس پرواز کرده «یاوه و پوچ‌» است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم