.
.
.

نیروهای مسلح ایران سخنان نوروزی درباره هواپیمای اوکراینی را تکذیب کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سازمان قضائی نیروهای مسلح ایران، سخنان دیروز حسن نوروزی نماینده مجلس ایران را تکذیب و اعلام کرد که در پرونده «سقوط هواپیمای اوکراینی» چندین فرد «بازداشت» شدند.

ابعاد مختلف پرونده سرنگونی هواپیمای اوکراینی، پس از گذشت چند ماه همچنان خبرساز می‌شود. گذشته از اظهارات برخی از خانواده‌های قربانیان این حادثه که تهدید به تجاوز جنسی شده بودند، روز گذشته اظهارات یک نماینده مجلس که تلویحا شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی را تایید می‌کرد، با واکنش سازمان قضائی نیروهای مسلح مواجه شد. بر اساس گزارش خبرگزاری تسنیم، دوشنبه 6 آوریل 2020، یک منبع آگاه در این سازمان، اظهارات حسن نوروزی نماینده رباط کریم و بهارستان را نادرست خواند.

این مقام مطلع با تکذیب سخنان این نماینده گفت: «بعد از اعلام جزئیات حادثه شلیک به هواپیمای اوکراینی همانطور که پیش از این هم اعلام شده چند نفر بازداشت شده‌اند و برای این افراد پرونده قضایی تشکیل شده است».

به گفته او، تحقیقات در این باره همچنان ادامه دارد و از همان ابتدای اعلام این حادثه، قوه قضاییه وارد عمل شده و پرونده در حال بررسی و طی کردن روال اداری است.

حسن نوروزی، روز گذشته در اظهارنظری غیرمنتظره، سرنگونی هواپیمای اوکراینی را که پیش از آن مقامات ایرانی نتیجه «خطای انسانی» اعلام کرده بودند را به دلیل اینکه تحت کنترل «آمریکا» قرار گرفته بود، قابل قبول دانست که باعث می‌شود دلیلی برای «مواخذه و بازداشت» در این پرونده باقی نماند.

او با بیان اینکه این هواپیما یک هفته قبل از حادثه، در اسرائیل بوده و «دستکاری» شده اظهار کرد: «برای این هواپیما اهداف خاصی در ایران تعیین شده بود و به نظر من، نیرو‌های نظامی در این زمینه وظیفه خود را به خوبی انجام داده‌اند».

سرنگونی هواپیمای اوکراینی در 8 ژانویه 2020 در پی شلیک موشک سپاه پاسداران به آن رخ داد. طی این حادثه، همه 176 سرنشین آن که تعداد زیادی از آنها زن و کودک بودند، کشته شدند. در حالی که برخی رسانه‌های خارج از ایران، شلیک موشک به این هواپیما را به عنوان دلیل سرنگونی آن مطرح کرده بودند، مقامات مسئول در این کشور به مدت سه روز این دلیل را انکار و پنهان کردند. این عملکرد مسئولان علاوه بر خود حادثه که بسیار دردناک بود، باعث جریحه‌دار شدن افکار عمومی و تجمعات گسترده در سراسر ایران شد. معترضان، علیه «دروغ‌گویی» و «پنهان‌کاری» مسئولان حکومت ایران شعار دادند و خواستار استعفای علی خامنه‌ای به عنوان فرمانده کل نیروهای مسلح شدند. این تجمعات با سرکوب و بازداشت‌های گسترده به پایان رسید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم