.
.
.

دانشگاه علوم پزشکی اهواز: برای مهار کرونا باید 90 درصد مردم در خانه‌های‌شان بمانند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مدیر گروه بیماری‌های عفونی و گرمسیری دانشگاه علوم پزشکی اهواز روز دوشنبه 6 آوریل 2020 با تاکید بر اینکه برای مهار کرونا باید 90 درصد مردم در خانه‌های‌شان بمانند، گفت که «در حال حاضر شاید 60 تا 70 درصد مردم در خانه ماندن را رعایت کرده‌اند.»

به گزارش خبرگزاری ایسنا دکتر سید محمد علوی پیش‌بینی کرد در صورتی که 90 درصد مردم در خانه‌های‌شان بمانند، مهار ویروس کرونا به سه ماه زمان نیاز دارد، ولی اگر تنها 70 درصد مردم قرنطینه خانگی را رعایت کنند، مهار کرونا ناممکن خواهد بود.

علوی در ادامه گفت: «اگر با همین روش‌های معمولی پیش برویم مشخص نیست چه اتفاقی رخ خواهد داد، اعلام کرد که اگر مردم در خانه ماندن را 70 درصد رعایت کنند، کرونا غیرقابل مهار خواهد بود و در حال حاضر شاید 60 تا 70 درصد مردم در خانه ماندن را رعایت کرده‌اند.»

او همچنین خروج مردم از قرنطینه خانگی پس از پایان تعطیلات را «بسیار خطرناک» دانست و گفت در چنین شرایطی افزایش موارد ابتلا «لجام گسیخته‌تر» خواهد بود.

مدیرگروه بیماری‌های عفونی و گرمسیری دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز کنترل کرونا را منوط به رعایت در خانه ماندن از سوی مردم دانست، اما به گفته او در حال حاضر «مردم زیاد رعایت نمی‌کنند و بسیاری از آن‌ها کرونا را جدی نگرفته‌اند.»

در سوی مقابل حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران در جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا از آغاز مجدد فعالیت‌ها در استان تهران را از 30 فروردین (18 آوریل)، با رعایت «پروتکل‌های بهداشتی و نظارت در این زمینه» خبر داد.

روحانی اعلام کرد که در تهران از هفته آینده یعنی 23 فروردین (11 آوریل)، دو سوم کارمندان ملزم به حضور سر کار خواهند بود و یک سوم مخیر هستند که سر کار باشند یا خیر و مسئولان ادارات هستند که در این زمینه تصمیم‌گیر هستند. نتیجه مثبت افراد مبتلا به کرونا ویروس، باید به محل کار شخص مبتلا اطلاع‌رسانی شود.

همزمان کارشناسان حوزه سلامت و از جمله وزیر بهداشت ایران، بارها نسبت به پایان تعطیلات و خروج مردم از قرنطینه هشدار داده بودند. سعید نمکی، با نوشتن نامه‌ای به رئیس‌جمهوری از اقدام وزارت صمت برای دستورالعمل‌های بازگشایی بدون هماهنگی با کمیته ملی مقابله با کرونا انتقاد کرد.

او تصمیم وزارت صمت را در قالب «آتش به اختیار» توصیف کرد که «شعله‌هایش به سرعت دامن نظام سلامت و متعاقب آن اقتصاد کشور را خواهد گرفت.»

نمکی با هشدار نسبت به انجام چنین اقداماتی آن را حرکت «نسنجیده و غیرمنطبق با نظر کارشناسی» خواند که «آسیب‌های غیرقابل جبرانی در پی خواهد داشت که حداقل در نظام سلامت امکان ایستادن در مقابل هجمه‌هایش میسر نمی‌باشد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم