.
.
.

روحانی: فعالیت‌های اقتصادی از 20 فروردین آغاز می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران با رد درخواست وزیر بهداشت این کشور برای ادامه تعطیلی و هشدار او نسبت به ابلاغیه وزارت صمت درباره آغاز فعالیت‌های تولیدی و کسب‌وکارها، اعلام کرد که فعالیت‌های اقتصادی از 20 فروردین آغاز می‌شود.

سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران با نوشتن نامه‌ای به رئیس جمهوری از اقدام وزارت صمت برای دستورالعملهای بازگشایی بدون هماهنگی با کمیته ملی مقابله با کرونا انتقاد کرد.

در نامه وزیر بهداشت ایران که جمعه 3 آوریل 2020 در رسانه‌ها منتشر شده آمده بود: «متاسفانه ناگهان اخیرا بدون اطلاع ستاد (مقابله با کرونا) نامه‌ای توسط قائم مقام محترم وزارت صنعت، معدن و تجارت به کلیه استانها ابلاغ شده که عملا دستورالعمل اداری برای بازگشایی کلیه مشاغل و مراکز کسب و کار تلقی می‌شود که این شیوه با نقش، مسئولیت و جایگاه ستاد ملی مقابله با کرونا مغایرت دارد».

او تصمیم وزارت صمت را در قالب «آتش به اختیار» توصیف کرد که «شعله‌هایش به سرعت دامن نظام سلامت و متعاقب آن اقتصاد کشور را خواهد گرفت».

نمکی با هشدار نسبت به انجام چنین اقداماتی آن را حرکت «نسنجیده و غیرمنطبق با نظر کارشناسی» خواند که «آسیب‌های غیرقابل جبرانی در پی خواهد داشت که حداقل در نظام سلامت امکان ایستادن در مقابل هجمه‌هایش میسر نمی‌باشد».

اما امروز یکشنبه 5 آوریل 2020، حسن روحانی رئیس جمهوری ایران به نامه وزیر بهداشت درباره انتقاد وی به عملکرد وزارت صمت درباره دستور العمل شروع به کار اصناف پاسخ منفی داد.

در این نامه که به امضای محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس‌جمهوری رسیده، آمده است: «مراکز تولیدی، کسب و کارها و فعالیت‌های اقتصادی بعد از 20 فروردین باید آغاز شود».

این در حالی است که حسن اینانلو، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی البرز، روز گذشته در جمع خبرنگاران با بیان اینکه طی مدت اخیر همه ما متوجه شده‌ایم که کرونا بیماری نیست که با دو هفته قرنطینه ریشه‌کن شود، خواستار ادامه قرنطینه با الکوبرداری از چین شد.

او پیامدهای آزاد شدن فعالیت‌های اقتصادی را «فاجعه‌بار» دانست که منجر به ابتلای دو سوم جمعیت به کرونا و واکسیناسیون جمعی می‌شود.

اینانلو در این باره توضیح داد: «در ابتلای دو سوم از جمیعت فرض بر این است که 10 تا 20 درصد مبتلایان بستری می‌شوند و از بین بستری شدگان 10 درصد فوت می‌کنند».

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی البرز با طرح این فرض که حدود 60 میلیون نفر در ایران به کرونا مبتلا و از این 60 میلیون نفر 10 میلیون نفر بستری شوند گفت: «از بین این 10 میلیون نفر یک میلیون نفر فوت می‌کنند که این یک فاجعه بزرگ برای کشور خواهد بود».

بیشترین بازدید موضوعات مهم