رئیس اتحادیه صیادی خوزستان: کرونا باعث کاهش درآمد صیادان شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

رئیس اتحادیه صیادی خوزستان، با اشاره به شیوع کرونا در این استان از گسترش فقر شدید میان صیادان به دلیل تعطیلی کسب‌و‌کار‌ها خبر داد.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایلنا، سه‌شنبه 31 مارس 2020، غلامرضا دهقانی، شیوع بیماری کووید 19 در ایران را باعث کاهش شدید فعالیت‌های صیادی دانست که باعث کاهش چشمگیر درآمد «قشر آسیب‌پذیر صیادان» شده است.

Advertisement

به گفته او، صیادان مشمول بیمه بیکاری نمی‌شوند و کاهش فعالیت آنها می‌تواند منجر به فقر شدید این افراد شود.

دهقانی با بیان اینکه صیادان 27 درصد حق بیمه را پرداخت می‌کنند، گفت که آنها از از داشتن بیمه بیکاری محروم هستند و این موضوع برای آنها مشکل ایجاد کرده است.

او بر لزوم انجام برخی از فعالیت‌های زیربنایی برای بهبود معیشت صیادان تاکید کرد تا از این طریق آنها درآمد پایدار پیدا کنند.

دهقانی، بی‌توجهی به این موضوع در سواحل شمالی ایران را منجر به رکود چشمگیر در فعالیت صیادی دانست که اگر این مساله در سواحل جنوبی مورد توجه قرار نگیرد، در این منطقه نیز درآمد صیادان به شدت کاهش می‌یابد و معیشت آنها به خطر می‌افتد.

با اینکه صید و صیادی شغل اصلی بومیان زیادی در ایران را تشکیل می‌دهد اما فعالیت صیادان با مشکلاتی روبرو است.

احمد علی‌پناه، رییس شیلات خرمشهر، پیش از این به باشگاه خبرنگاران جوان اعلام کرد که «نبود جایگاه عرضه سوخت»، «مجوز رفتن به دریا» از عمده مشکلات صیادان خرمشهری است.

گفتنی است، چند سال از انتشار اخباری که حکایت از واگذاری مجوز صید ترال به چینی‌ها در آب‌های جنوبی ایران دارد، می‌گذرد اما این اخبار همواره تکذیب شده است،

اما روزنامه خراسان، طی گزارشی اعلام کرد که امسال نشانه‌هایی عیان شد که مشخص کرد در تمام سال‌های قبل، تکذیب‌های مسئولان غیرواقعی و به همان میزان دغدغه‌های صیادان منطقه واقعی بوده است.

بر اساس این گزارش، یک فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: «باورم شد مافیایی پشت ماجرای صید ترال و کشتی‌های چینی وجود دارد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم