امدادرسانی پزشکی اروپا به ایران و در تنگنا قرار گرفتن ظریف

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

با افزایش شمار کشته‌ها و مبتلایان به کووید 19 در ایران و درخواست مکرر تهران برای رفع تحریم‌های ایالات متحده و برغم این واقعیت که تحریم‌های آمریکا به گفته این کشور، شامل موارد پزشکی نمی‌شود، وزارت امور خارجه آلمان روز سه‌شنبه 31 مارس اعلام کرد، کشورهای اروپایی تجهیزات پزشکی به ایران فرستادند.

وزارت خارجه آلمان تایید کرد، کشورهای اروپایی در نخستین معامله با ایران از طریق ساز و کار اروپایی تعامل تجاری با ایران و دور زدن تحریم‌های امریکا موسوم به «اینسکس»، تجهیزات پزشکی را به ایران تحویل داده اند.

این وزارت طی بیانیه‌ای خاطر نشان کرد: «فرانسه، آلمان و بریتانیا تأکید كردند كه در نخستین معامله از طریق اینستکس با ایران، صادرات تجهیزات پزشکی از اروپا به ایران انجام گرفت و این تجهیزات، هم اكنون در ایران است».

این وزارتخانه همچنین بدون دادن توضیحات اضافی دیگر، خاطرنشان نمود، «مکانیزم اینستکس بر روی سایر معاملات» با ایران نیز فعال خواهد شد و این سازو کار، همچنان توسعه خواهد یافت.»

بسته کمک پیشین

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در 14 مارس تأیید كرده بود كه كشور متبوعش، تجهیزات پزشکی یا كمک‌های مالی از كشورهایی همچون آلمان، جمهوری آذربایجان، چین، فرانسه، بریتانیا، ژاپن، قطر، روسیه و ترکیه دریافت كرده است. وی گفت كه دولت و مردم ایران «هرگز دوستان خود در دوران سختی را فراموش نمی‌كنند.»

ایران در حال حاضربا شیوع عنان گسیخته ویروس کرونا روبرو است که بیش از 40،000 نفر را مبتلا کرده و جان 2.757 تن را ستانده است.

در تنگنا قرار گرفتن ظریف

این روند عملا، باعث در تنگنا قرار گرفتن محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران شد که در اظهارات امروز، سه‌شنبه 31 مارس، تأکید کرد، اعمال تحریم و مجازات‌ها، بخش‌های اصلی اقتصاد ایران را هدف قرار داده و سد بزرگی را در برابر مقابله با تاخت و تاز این ویروس خطرناک در کشور، ایجاد کرده است.

ظریف با بیان این که تحریم‌ها، مانع خرید دارو و تجهیزات برای ایران شده، تأکید کرد که تحریم‌های ایالات متحده، باعث ایجاد وحشت در میان تولید کنندگان اروپایی وسایل پزشکی شده است که از فروش آن محصولات به کشورش، خودداری کرده اند.

قابل توجه است که اروپایی‌ها در ژانویه سال 2019 برای دور زدن تحریم‌های ایالات متحده علیه ایران با اجتناب از استفاده از دلار، «سازوکار اینستکس» را ابداع کردند.

قرار است، مکانیزم اینستکس در قالب یک مرکز ترخیص کالا از گمرک، فعالیت کند که به ایران اجازه می‌دهد، به فروش نفت در ازای واردات سایر محصولات، ادامه دهد اما تا پیش از امروز، هیچ معامله‌ای از طریق این مکانیزم، انجام نشده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم