آخرین آمار رسمی کرونا در ایران: 35 هزار و 408 مبتلا، 2517 مرگ

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

کیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت ایران امروز شنبه 28 مارس 2020 تازه‌ترین آمار مبتلایان و جان‌باختگان ویروس کرونا را اعلام کرد و براساس آن، 3 هزار 76 مبتلای جدید شناسایی شده و 139 نفر نیز جان خود را از دست دادند.

به این ترتیب شمار کل مبتلایان به کرونا در ایران به 35 هزار و 408 نفر و فوت‌شدگان به دو هزار و 517 نفر افزایش یافت.

به گفته او، تعداد کل بهبود یافتگان نیز به 11 هزار و 679 نفر رسید.

از سوی دیگر، حسن روحانی رئیس جمهوری ایران روز شنبه 28 مارس در جلسه «ستاد ملی مدیریت و مقابله با کرونا» گفت، اینقدر پایه‌های سلامت را مستحکم کردیم که امروز هرکس به کرونا مبتلا می‌شود و وارد بیمارستان می‌شود 90 درصد را دولت و بیمه پرداخت می‌کند و او فقط 10 درصد را پرداخت می‌کند. روحانی گفت: «در حوادث این چند روزی که مردم گرفتار ویروس کرونا بودند، پایه‌های بهداشتی و درمانی کشور ما آن‌چنان مستحکم است که نه تنها تا امروز تاب آوری کرده است خدای نکرده چند هفته طولانی شود و یک اوجی هم بگیرد بیمارستان‌ها و پزشکان و پرستاران ما این آمادگی را برای درمان و رسیدگی دارند».

رییس جمهوری ایران افزود: «خدا را شاکریم که جزوکشورهایی نیستیم که بیماران ما در سالن بیمارستان روی زمین افتاده باشند. جزو کشورهایی نیستیم که جنازه افراد فوت شده زیاد باشد که کامیون‌های یخچال دار بیاورند و مریض‌های ما در پیاده رو و چمن بیرونی بیمارستان روی زمین افتاده باشند».

در حالی که حسن روحانی در مورد توانایی ایران در کنترل شیوع کرونا صحبت کرده و تاکید دارد که ایران در مقایسه با بسیاری از کشورهای جهان در وضعیت بهتری قرار دارد اما شواهد نشان می‌دهد که بسیاری از موارد ابتلاء در ایران از کمبود امکانات، از جمله کمبود تخت بیمارستان‌ها، رنج می‌برد.

در همین رابطه در چندین ویدیو منتشر شده، ده‌ها بیمار مشاهده می‌شوند که بر روی تختخواب‌های پیش‌ساخته در راهروهای بیمارستان‌ها و پارکینگ‌ها خوابیده‌اند اما روحانی مدعی است که در بیمارستان‌های ایران، تعداد زیادی تختخواب خالی وجود دارد.

وزارت بهداشت ایران روز شنبه اعلام کرد که شمار مرگ‌ومیر ناشی از کورونا در این کشور به 2378 نفر و موارد ابتلاء به 32332 مورد رسیده است اما منابع آگاه مطبوعاتی که در حال رصد بیانیه‌های مراکز درمانی در استان‌ها هستند، تاکید دارند، شمار مرگ‌ومیرها بیش از 3 هزار مورد و تعداد موارد ابتلاء از 60 هزار نفر فراتر رفته که دو برابر آمار رسمی اعلام شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size