کرونا شورشی دیگر در زندانهای ایران به راه انداخت؛ فرار 80 زندانی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

کنش گران در فضای مجازی، کلیپی را به اشتراک گذاشتند که صحنه فرار زندانیان شهر سقز در استان کردستان در روز جمعه 27 مارس را نشان می دهد که چهارمین شورش در زندان های ایران ظرف دو هفته اخیر، ناشی از نگرانی زندانیان از انتشار کرونا بعد از مرگ بسیاری از آنها در اثر ابتلاء به کووید 19 است.

به گزارش خبرگزاری فارس وابسته به سپاه پاسداران، خبرهای تائید شده حاکی از اقدام شبانه زندانیان و فرار 80 تن از آنها است.
این خبرگزاری به نقل از شهود عینی آورده است که زندانیان توانستند بعد از فرار از زندان، سوار بر خودروهای شهروندان برضایت آنها یا با توسل به زور شده و از مکان بگریزند.

فارس افزود که شماری دیگر از زندانیان موفق به پنهان شدن در خیابان های شهراز طریق خیابان های فرعی اطراف زندان شدند.
گفتنی است قوه قضائیه ایران از بیم انتشار کرونا در زندان ها، مجوز خروج 85 هزار زندانی از مجموع 280 زندانی در زندان های ایران را داده است، اما اکثر زندانیان سیاسی را برغم نداهای مکرر سازمان های حقوق بشر و فعالان حقوق بشری، از این آزادی، استثنا کرده است.

سازمان عفو بین الملل پنج شنبه 26 مارس، در نامه ای به ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه، یاد آور شد که مسئولان امر با توجه به نگرانی ها در ارتباط با انتشار ویروس کرونا در زندان های ایران، باید اقدام به « آزادسازی فوری و بی قید وشرط» صدها تن از زندانیان «ازادی بیان» نماید.

در این نامه آمده است: «مسئولان امر باید تدابیر لازم در راستای حفظ سلامت تمامی زندانیان را به مورد اجرا گذاشته و بلافاصله اقدام به آزاد کردن زندانیان و همه کسانی کنند که چه بسا در معرض ابتلاء به بیماری های شدید یا مرگ قرار دارند.

سازمان عفو بین الملل تاکید کرد که در جریان اقدامات مسئولان امر ایران برای آزاد سازی شماری از زندانیان به دلیل نگرانی از انشار کرونا، قرار دارد اما نسبت به ادامه زندانی بودن صدها تن از کسانی که بخاطر اعمال حق انسانی خود در آزادی بیان، به زندان افتاده اند، از جمله مدافعان حقوق بشر ، تظاهر کنندگان مسالمت جوو دیگر زندانیان، نگران است که صرفا « به دلیل بیان مسالمیت آمیز حقوق خود در آزادی بیان و ایجاد انجمن ها یا تشکیل تجمع ها، به زندان افتاده اند.

بر اساس نامه سازمان عفو بین الملل و با استناد به گزارش های فعالان حقوق بشر ایران، مسئولان امر در ایران در تامین حمایت لازم از ویروس کرونا برای زندانیان، شکست خورده و شرایط زندان ها حتی پیش از انتشار این پاندمیک، بسیار پائین تر از استانداردهای بین المللی بوده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید