معاون وزیر بهداشت ایران: آماده‌ایم به آمریکا برای مهار و کنترل کرونا کمک کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

علیرضا رئیسی معاون وزیر بهداشت ایران جمعه 20 مارس 2020 در نشستی گفت، ایران به کمک آمریکا نیاز ندارد و جمهوری اسلامی می‌تواند برای مهار و کنترل کرونا به ایالات متحده کمک کند.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، معاون وزیر بهداشت ایران گفت، آمریکا اگر توانمندی در این زمینه دارد بهتر است سیستم بهداشت و درمان خود را سامان دهد. رئیسی گفت: «اعلام آمادگی می‌کنیم که به آمریکا برای مهار و کنترل کرونا کمک کنیم، آمریکا اگر توانمندی در این زمینه دارد بهتر است سیستم بهداشت و درمان خودش را سامان دهد البته ادعای کمک به ایران از سوی آقای پمپئو وزیر خارجه مطرح شده که هیچ اطلاعاتی درباره بیماری ندارد».‌

او در ادامه گفت: «ای کاش فرد متخصصی در این زمینه و همتای من در آمریکا در این زمینه صحبت می‌کرد که بتوانیم پاسخ علمی بدهیم. سیستم بهداشت و درمان آمریکا برای کنترل اپیدمی کرونا ناتوان است. نه اینکه ما از ناتوانی آمریکا خوشحال باشیم. خود ترامپ سیستم اطلاع رسانی درباره کرونا را محدود به دولت کرده و هیچ کس حق ندارد آمار و گزارش اعلام کند».

او افزود: «ترامپ و پمپئو اگر می‌خواهد کاری کند و انسان دوستی دارند، تحریم‌ها را بردارد یا اگر می‌تواند اولین کسی باشد که واکسن کرونا روی او تست می‌شود. این کمکی است به جامعه بشریت».

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا 12 مارس در یک نشست خبری با تاکید بر اینکه آمریکا قصد کمک به ایران در مقابله با شیوع ویروس کرونا را دارد گفت: «همچنان به ایران از راه‌های مختلف پیشنهاد کمک داده‌ایم و به این کار ادامه خواهیم داد.»

وی افزود: «ما یک کانال باز بشردوستانه برای تسهیل تراکنش‌های قانونی داریم و با این وجود اطمینان حاصل می‌کنیم که کارزار فشار حداکثریمان از دسترسی تروریست‌ها به پول جلوگیری می‌کند.»

همچنان، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، 12 مارس در حاشیه دیدار با نخست‌وزیر ایرلند در کاخ سفید، گفته بود که برخی کشورها، از جمله ایران، به دلیل شیوع ویروس کرونا در وضعیت بحرانی هستند. وی با بیان اینکه «ما بهترین پزشکان جهان را داریم» به ایران پیشنهاد کمک داد. ترامپ، از پذیرش پیشنهاد کمک آمریکا توسط ایران، ابراز خوشحالی کرد.

اما سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، در پاسخ به پیشنهاد کمک دونالد ترامپ برای فرستادن پزشکان آمریکایی به ایران، این پیشنهاد را رد و تاکید کرد که کشورش «بهترین، کارآمدترین و شجاع ترین کادر درمانی جهان» را دارد و نیازی به پزشک آمریکایی نیست.

عباس موسوی 13 مارس در صفحه شخصی خود در توئیتر به پیشنهاد ترامپ پاسخ داده و نوشت: «بهترین، کارآمدترین و شجاع‌ترین کادر درمانی جهان را داریم و نیازی به پزشک آمریکایی نداریم».

مرگ 1284 نفر کرونایی در ایران

این در حالی است که علیرضا رئیسی معاون وزیر بهداشت ایران روز پنج‌شنبه 19 مارس از شناسایی 1046 مورد جدید ابتلا به کرونا و مرگ 1284 نفر و همچنین ابتلای 18407 نفر دیگر خبر داد.

به نقل از معاون وزیر بهداشت ایران «از ظهر دیروز تا امروز (19 مارس)و بر اساس نتایج آزمایشگاهی، 1046 مورد بیمار جدید مبتلا به کووید 19 در کشور شناسایی شد و کل مبتلایان به این بیماری در کشور به 18407 نفر افزایش یافت.»

معاون وزیر بهداشت افزود: «متاسفانه در طول 24 ساعت گذشته، 149 نفر از مبتلایان جدید کووید 19 جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری در کشور به 1135 مورد رسید.»

رئیسی تصریح کرد: «خوشبختانه تا کنون 5979 نفر از بیماران مبتلا به کووید 19 بهبود یافته و ترخیص شده‌اند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید