با افزایش شیوع کرونا در مشهد و قم: حرم‌ امام رضا و حرم معصومه تعطیل شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

آستان‌ قدس‌ رضوی در مشهد اعلام کرد حرم‌ امام رضا به مدت سه روز موقتا بسته شد و‌ در این‌ مدت امکان زیارت ضریح وجود ندارد. معاون هماهنگی امور زائرین استانداری قم نیز از تعطیلی حرم معصومه در قم خبر داد.

شیوع ویروس کرونا بالاخره بر مقاومت تندروان مذهبی و روحانیون غلبه کرد و باعث تعطیلی مهمترین اماکن مذهبی در ایران شد. بر اساس گزارش خبرگزاری ایلنا، شنبه 14 مارس 2020، آستان‌ قدس‌ رضوی در مشهد اعلام کرد به‌ دلیل «شست‌وشو و تنظیف روضه منوره حضرت رضا علیه‌السلام امکان تشرف و زیارت ضریح در حرم مطهر رضوی در روزهای شنبه، یکشنبه و دوشنبه وجود ندارد».

در قم نیز قرار است اقداماتی برای تعطیلی حرم معصومه انجام شود. یونس عالی پور، معاون هماهنگی امور زائرین استانداری در این باره به خبرگزاری فارس گفت که در نامه‌ای از سوی وزیر بهداشت و رئیس ستاد ملی مبارزه با ویروس کرونا به وزیر کشور، تعطیلی حرم معصومه، مسجد جمکران و بقاع متبرکه درخواست شده است.

وی تاکید کرد که این دستورالعمل «به زودی» اجرا می‌شود.

این در حالی است که پیش از این، پایگاه خبری حرم معصومه با انتشار یادداشتی، با مصوبه شورای تامین استان قم مبنی بر تعطیلی موقت نماز جماعت در این مکان که با هدف پیشگیری از شیوع بیماری کرونا تصویب شده بود، مخالفت کرده بود و آن را اقدامی «اشتباه و غیرایمانی و بی تاثیر» دانسته بود و آن را ناشی از ضعف شناخت ساختارهای دینی جهان اسلام ارزیابی کرده بود.

این یادداشت که 26 فوریه در پایگاه اطلاع رسمی تولیت آستان معصومه در قم منتشر شده بود به تفصیل درباره مواردی چون ریشه و اهداف پشت پرده شیوع کرونا و همچنین ویژگی‌های آنتی باکتریایی سازه‌های حرم و دیگر موضوعات مطرح شده در خصوص مصوبه اخیر شورای تامین استان در عدم برگزاری اجتماعات مطالبی بیان کرده بود.

این در حالی است که پس از شیوع ویروس کرونا در عراق و سعودی، این دو کشور اقداماتی برای تعطیلی برخی مناسک دینی خود انجام دادند.

سعودی به دلیل نگرانی از شیوع ویروس کرونا به طور موقت مرزهایش را به روی زائران خارجی بست و از آنها خواست تا از شرکت در مراسم حج عمره در شهر مکه و زیارت مسجد النبی در مدینه فعلا امتناع کنند. این اقدام پیش از ثبت حتی یک مورد مثبت کرونا در این کشور انجام شده بود.

در عراق نیز پس از تایید ابتلای 6 نفر به ویروس کرونا، نهاد متولی زیارتگاه‌های مقدس شیعیان از اتخاذ تدابیر پیشگیرانه برای جلوگیری از گسترش این ویروس خبر داد.

همچنین با شناسایی اولین مبتلایان به ویروس کرونا در شهر نجف، وزارت بهداشت عراق از مردم این کشور خواست تا از سفر به استان نجف اجتناب کنند.

خبرآنلاین نیز، پیش از این گزارش داد که متولیان حرم امام علی در شهر نجف با حمایت علمای شیعه عراق، با هدف پیشگیری از انتشار ویروس کرونا در میان زائران، درهای این مکان مقدس شیعیان را بسته‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید