احضار حافظ منافع آمریکا پس از مسئول خواندن ایران در حمله به پایگاه التاجی توسط ترامپ

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، در واکنش به اظهارات ترامپ مبنی بر مسئول دانستن ایران در حمله به پایگاه التاجی عراق، از احضار سفیر سوئیس به عنوان حافظ منافع آمریکا به این وزارتخانه خبر داد.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایلنا، شنبه 14 مارس 2020، عباس موسوی، اعلام کرد، سفیر سوئیس و حافظ منافع آمریکا به وزارت امور خارجه احضار شد.

وی، اظهارات رئیس‌جمهور آمریکا، مبنی بر «مسئول دانستن جمهوری اسلامی ایران در حمله به پایگاه نیروهای ائتلاف در التاجی عراق» را «بی‌اساس» خواند و گفت: «سفیر سوئیس در تهران به عنوان حافظ منافع آمریکا، بعد از ظهر روز جمعه 23 اسفند 1398 از سوی مدیرکل آمریکا وزارت امور خارجه به محل این وزارت فراخوانده شد و مراتب اعتراض شدید کشورمان به این اظهارات به وی ابلاغ شد».

موسوی، بار دیگر حضور آمریکا در عراق را سیاستی «غلط» و «غیرقانونی» خواند و اظهار کرد که در این ملاقات به حافظ منافع ایالات متحده این نکته یادآوری شده است.

وی کشتن فرماندهان و سربازان عراقی را به عنوان عامل اصلی نفرت مردم عراق از آمریکا به سفیر سوئیس عنوان کرد.

به گفته موسوی، در این دیدار به سفیر سوئیس نسبت به هرگونه اقدام نسنجیده از سوی طرف آمریکایی و عواقب آن هشدار داده شد.

گفتنی است، رسانه‌های عراقی روز پنج‌شنبه از شلیک بیش از ده فروند راکت کاتیوشا به پایگاه نظامیان آمریکا در التاجی در شمال بغداد خبر دادند. آمریکا اعلام کرد این حمله کار کتائب حزب‌الله وابسته به سازمان الحشدالشعبی عراق بوده، از کشته شدن سه نظامی و زخمی شدن 12 نفر خبر داد.

حزب‌الله عراق و هیچ کدام از دیگر گروه‌های الحشدالشعبی مسئولیت حمله به التاجی را نپذیرفتند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در دیدار با نخست‌وزیر ایرلند در پاسخ به سوال خبرنگاران در رابطه گفت که گروه‌های شیعه تحت حمایت ایران به پایگاه «التاجی» حمله کردند.

وی در ادامه افزود: «آنها موشک‌های زیادی به سوی این پایگاه پرتاب کردند. این موضوع به خوبی به ثبت رسیده است. این کار ایران بود. این کار گروه‌هایی بود که ایران احتمالا از آنها حمایت کرده است».

ترامپ با بیان اینکه نمی‌خواهد به عنوان پاسخ به این حمله از اقدامات جدیدی در رابطه با ایران سخن بگوید، اظهار کرد: «خواهید دید. الان چیزی نمی‌توانم بگویم. شب گذشته روی این موضوع کار کردم. خواهیم دید پاسخ ما چگونه خواهد بود».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید