پاسخ سخنگوی وزارت خارجه ایران به پیشنهاد کمک ترامپ: پزشک آمریکایی نیاز نداریم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، در پاسخ به پیشنهاد کمک دونالد ترامپ برای فرستادن پزشکان آمریکایی به ایران و کمک‌رسانی به کادر پزشکی این کشور، همزمان با شیوع کرونا، این پیشنهاد را رد و تاکید کرد که کشورش «بهترین، کارآمدترین و شجاع ترین کادر درمانی جهان» را دارد و نیازی به پزشک آمریکایی نیست.

عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، جمعه 13 مارس 2020، در صفحه شخصی خود در توئیتر به پیشنهاد ترامپ پاسخ داد.

او نوشت: «بهترین، کارآمدترین و شجاع‌ترین کادر درمانی جهان را داریم و نیازی به پزشک آمریکایی نداریم».

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، روز گذشته، در حاشیه دیدار با نخست‌وزیر ایرلند در کاخ سفید، گفت که برخی کشورها، از جمله ایران، به دلیل شیوع ویروس کرونا در وضعیت بحرانی هستند.

وی با بیان اینکه «ما بهترین پزشکان جهان را داریم» به ایران پیشنهاد کمک داد. ترامپ، از پذیرش پیشنهاد کمک آمریکا توسط ایران، ابراز خوشحالی کرد.

موسوی در ادامه توئیتر خود نوشت: «به جای دلسوزی ریاکارانه و فخرفروشی مشمئزکننده، تروریسم اقتصادی و درمانی را متوقف کنید تا دارو و تجهیزات پزشکی به کادر درمانی و مردم ایران برسد. ضمناً، مردم آمریکا را هم دریابید».

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا نیز، پیش از این، به طور رسمی به ایران پیشنهاد کمک داد و ابراز امیدواری کرد که این کشور پیشنهادش را بپذید.

اما مقامات جمهوری اسلامی، با رد این پیشنهادها خواستار لغو تحریم‌ها شدند. این در حالی است که جمهوری اسلامی، از صندوق بین‌المللی پول، پنج میلیارد دلار کمک درخواست کرده است.

از سوی دیگر، با شیوع گسترده کرونا در این کشور، نه تنها شهرها قرنطینه و اماکن مذهبی تعطیل نشد بلکه ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت جمهوری اسلامی، این روش را ناکارآمد و مربوط به قبل از جنگ جهانی اول دانست.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید