نماینده مجلس ایران: از سازمان هواپیمایی درباره کرونا تحقیق می‌کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

یک نماینده مجلس ایران اعلام کرد که به دلیل ادامه پرواز برخی ایرلاین‌ها به چین همزمان با شیوع کرونا در این کشور، از سازمان هواپیمایی، تحقیق و تفحص می‌شود.

بهرام پارسایی در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا، دوشنبه 13 مارس 2020، از ارائه «تحقیق و تفحص از سازمان هواپیمایی و سقوط هواپیماها در ایران» به هیات رییسه مجلس خبر داد.

او با بیان اینکه این تحقیق و تفحص به کمیسیون مربوطه «ارجاع» شده است، تاکید کرد هر زمان این موضوع در کمیسیون مطرح شود یک بند دیگر به آن اضافه خواهد شد که مربوط به پرواز ایرلاین‌ها به چین بعد از شیوع کرونا است.

پارسایی، در صورت عدم تشکیل جلسات مجلس، از قوه قضاییه خواست تا «راسا» به موضوع ورود کند.

این نماینده مجلس، اتهام سازمان هواپیمایی را سنگین‌تر از کسانی دانست که ماسک احتکار می‌کنند و این سازمان را «متهم ردیف اول» خواند که باعث «بازی» با «جان و سلامتی» مردم شدند.

نماینده مردم شیراز در مجلس، با بیان اینکه ایران مثل خیلی از کشورهای دیگر از این آلودگی عاری بود، متهمین ردیف اول را کسانی دانست که که عامل ورود این ویروس بودند و باعث شدند هزینه جانی، مالی و معنوی سنگینی به این کشور وارد شود که به راحتی قابل جبران نیست.

او تاکید کرد: «قطعا سازمان هواپیمایی که مانع انجام پرواز به چین نشد در کنار ایرلاین ماهان از متهمان ردیف اول است و اگر مبادی ورودی به درستی کنترل می شد و پروازها به چین متوقف می‌شد امروز این هزینه‌ها را متحمل نمی‌شدیم».

این نماینده مجلس ایران در ادامه گفت: «تداوم پروازهای ایران به چین در حالی تداوم پیدا کرد که سایر کشورها پروازهای خود را به این کشور متوقف کرده بودند و یک ایرلاین ایرانی می‌گفت که برای وارد کردن کالای پزشکی به این کشور می‌رود در حالی که هم مسافر می‌برد و هم مسافر بقیه کشورها را جابجا می‌کرد».

او، ادعای «وارد کردن کالای پزشکی» از چین به ایران را در شرایطی که پزشکان و پرستاران از وسائل لازم برای مبارزه با این ویروس محرومند، «مضحک» خواند.

پارسایی با یادآوری سخن مدیرعامل ایرلاین در نشست با سفیر چین که با افتخار از جابجایی مسافر سخن گفته بود، از نبود نظارت و قرنطینه در «کروی پرواز» در آن زمان خبر داد.

او تاکید کرد که «توقف پروازها» به چین حتی اگر منجر به قطع ارتباطات اقتصادی با این کشور می‌شد باز هم ارزش داشت که این کار انجام شود.

پارسایی در ادامه گفت: «به محض اینکه جلسات مجلس برقرار شود، ما این موضوع را پیگیری خواهیم کرد که این ایرلاین علاوه بر مسافر چه کالاهایی وارد کرده است؟. برداشت من این است که اگر هم کالایی بوده تنها کالای پزشکی نبوده و این موضوع به قیمت درگیری کل کشور به ویروس کرونا تمام شد».

سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس با بیان اینکه از مدعی‌العموم درخواست شده که جلوی این پروازها را بگیرد، گفت که آنها فقط «نظاره‌گر» بودند.

گفتنی است، در حالی که دولت ایران از روز 1 فوریه، دستور داد تا پروازها به چین متوقف شود، برخی گزارش‌ها نشان می‌داد که هواپیمایی ماهان از فرودگاه امام خمینی تهران، 16 پرواز رفت و برگشت به چین انجام داد.

با افزایش انتقادها، این شرکت هواپیمایی در پاسخ، پست اینستاگرامی در این باره منتشر و ادعا کرد که این شرکت «پرواز برنامه‌ای مسافربری به مقصد چین ندارد و برقراری احتمالی مجدد پروازهای مذکور مبتنی بر مجوز سازمان هواپیمایی کشوری اطلاع‌رسانی خواهد شد».

ماهان‌ایر در عین حال تائید کرده که پس از مصوبه هیئت دولت مبنی بر ممنوعیت پرواز به چین که خبر آن را سعید نمکی، وزیر بهداشت 31 ژانویه بهمن اعلام کرده بود، 9 پرواز باری و مسافربری به شهرهای مختلف چین داشته است.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا این شرکت در توضیحات خود گفته از زمان ابلاغ مصوبه دولت در تاریخ 2 فوریه تاکنون، دو پرواز باری به مقصد پکن و دو پرواز باری به مقصد شانگهای انجام داده است.

شرکت هواپیمایی ماهان گفت در فاصله 12 تا 16 بهمن هم چهار پرواز به مقصد شهرهای پکن، شانگهای، گوانگجو و شنزن داشته که همه بر اساس «مصوبه هیئت دولت و مجوز سازمان هواپیمایی کشوری» انجام شده است.

نهمین پرواز ماهان‌ایر از زمان ممنوعیت، در تاریخ 4 فوریه برای بازگرداندن دانشجویان ایرانی از شهر ووهان چین انجام شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید