به فرمان خامنه‌ای پرونده کرونا در ایران از دولت روحانی به نظامیان منتقل شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

آیت‌الله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران در اقدامی غیرمنتظر پرونده کرونا را از دست دولت روحانی خارج کرد و به نظامیان کشور سپرد، رییس ستاد کل نیرو‌های مسلح ایران روز جمعه با اعلام اینکه در بخش «تامین کادر درمانی مشکل اساسی وجود دارد» و با توجه به این که «کادر درمانی اکثر بیمارستان‌ها در مدت بیست و چند روز گذشته خسته هستند»، از اقداماتی برای «سازماندهی نیروی بسیج و دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی و علاقه‌مند و داوطلب و همچنین سربازان متخصص رشته‌های مرتبط و بازنشستگان و سایر اقشار سابقه‌دار و متخصص» خبر داد.

با شیوع گسترده بیماری کرونا در ایران و انتقادات نسبت به عدم رعایت راه‌های پیشگیری از این بیماری، نیروهای نظامی این کشور می‌گویند که وارد عمل شده‌اند تا هم به شناسایی افراد بیمار بپردازند و هم از ادامه زنجیره انتقال این بیماری جلوگیری کنند.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایلنا، جمعه 13 مارس 2020، محمد باقری، در جمع خبرنگاران اعلام کرد که «قرارگاه بهداشتی و درمانی نیرو‌های مسلح با هدف مبارزه با بیماری کرونا و در هماهنگی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تا هزار درمانگاه ثابت و سیار برای معاینه بالینی بیماران کرونایی ایجاد خواهد کرد».

عبدالستار دوشکی مدیر «مرکز مطالعات بلوچستان» در مقاله‌ای که نسخه‌ای از آن را در اختیار العربیه فارسی گذاشته یادآور شد: «ایران تنها کشور جهان است که مدیریت ستاد مقابله با ویروس کرونا به نیروهای مسلح و نظامیان سپرده شده است. بعد از درخواست‌های مکرر مبنی بر اینکه رئیس جمهوری باید شخصا مدیریت ستاد بحران را در اختیار بگیرد, آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی با صدور فرمانی حیرت آور به سردار سرلشکر باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح فرماندهی ستاد مبارزه با ویروس کرونا را به نظامیان سپرد. ایشان نه از دولت یا وزارت بهداشت یا دانشگاه های علوم پزشکی یا جمعیت هلال احمر ایران یا جامعه پزشکی و پرستاری کشور, بلکه از نظامیان خواست در قالب یک "قرارگاه بهداشتی و درمانی" برای پیشگیری هر چه بیشتر از شیوع کرونا مسئولیت مدیریت مقابله با کرونا را بعهده بگیرند.»

دوشکی در ادامه افزود «در متن فرمان رهبر جمهوری اسلامی آمده است "این قرارگاه باید در هماهنگی کامل با دولت و وزارت بهداشت و درمان عمل کند". اما اگر درخمیره معنایی و جوهر ذاتی این دستور نیک بنگریم, معنای ژرف و عملی این جمله به وضوح این گونه است: " دولت و وزارت بهداشت و درمان باید در هماهنگی (و فرمانبرداری) کامل از این قرارگاه عمل کنند. چرا؟ چون بزعم ایشان این یک معضل پزشکی یا "واگیرشناسی" نیست, بلکه یک "حمله بیولوژیک" است.»

محمد باقری از طراحی «سامانه نرم‌افزاری قدرتمند در وزارت بهداشت» خبر داد که با همکاری با «سازمان بسیج» اجرایی می‌شود و ظرف یک هفته تا 10 روز، تمام مردم ایران از طریق فضای مجازی، تماس تلفنی و در صورت ضرورت با مراجعه مورد رصد قرار خواهند گرفت.

به گفته باقری، قرار است افراد مشکوک در این سامانه مشخص و برای معاینات تکمیلی به مراکز مقدماتی معرفی شوند.

رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح ایران، توضیح داد که این آمادگی را دارند تا هر تعداد که مورد نیاز باشد تا هزار درمانگاه ثابت و سیار به بخش کشوری کمک کنند تا در این مراکز رصد و معاینات بالینی انجام شود.

رییس ستاد کل نیرو‌های مسلح افزود: «در بخش تامین کادر درمانی نیز که از جمله مشکلات اساسی ماست و با توجه به این که کادر درمانی اکثر بیمارستان‌ها در مدت بیست و چند روز گذشته خسته هستند، سازماندهی کردیم که عزیزان بسیجی ما و دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی و علاقه‌مند و داوطلب و همچنین سربازان متخصص رشته‌های مرتبط و بازنشستگان و سایر اقشار سابقه دار و متخصص به کارگیری شوند و افرادی که نیاز به آموزش تکمیلی دارند نیز دوره یک هفته‌ای آموزش ببینند تا در خدمت پرستاران باشند».

باقری تاکید کرد که ظرف 24 ساعت آینده، کمیته انتظامی امنیتی قرارگاه بهداشتی درمانی نیرو‌های مسلح به همراه وزارت کشور و استانداران روال خلوت کردن فروشگاه‌ها، خیابان‌ها و جاده‌ها را با تصمیم ملی که اتخاذ می‌شود، انجام خواهد داد که این کار هم ظرف 24 ساعت آینده انجام خواهد شد.

او درباره روش‌هایی که در این امر به کار می‌روند توضیحی نداد اما برخی گمانه‌زنی‌ها از احتمال به کارگیری قوه قهریه در صورت عدم رعایت قرنطینه خانگی توسط شهروندان خبر دادند.

رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح ایران از آمادگی برای ارائه 70 درصد ظرفیت بیمارستانی نیرو‌های مسلح به بیماران کرونایی خبر داد.

سخنگوی وزارت بهداشت ایران امروز اعلام کرد که کل مبتلایان به این بیماری در کل کشور، 11364 نفر و تعداد قربانیان 514 نفر است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید