رویترز: هووای سالهاست تحریم‌های آمریکا علیه ایران را دور می‌زند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

خبرگزاری رویتز، سه‌شنبه 3 مارس 2020، با ارائه گزارشی اعلام کرد که شرکت چینی هوآوی سالهاست تحریم‌های آمریکا علیه ایران را دور می‌زند و اقلام ممنوعه به ایران می‌فرستد.

بر اساس این گزارش، شرکت هوآوی از طریق تشکیل یک شرکت جانبی، «قطعات و اقلام ممنوعه» به ایران ارسال می‌کرد. شرکت هووای با تاسیس یک شرکت در سال 2010، تجهیزات کامپیوتری و الکترونیکی به ایران می‌فرستاد.

تولید و فروش تجهیزات الکترونیکی در جهان، یکی از عمده‌ترین کارهای این شرکت چینی است که بخشی را برای دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران، استفاده می‌کرد.

جنگ تجاری میان آمریکا و چین، مدتی است که به حوزه تکنولوژی نیز کشیده شده است. در جدیدترین رویداد رخ داده در این رابطه، دولت آمریکا اعلام کرد که از تجهیزات تولید شده توسط چین به عنوان یک تهدید جاسوسی برای اینترنت و زیرساخت‎های مخابراتی آمریکا نگران است و محدودیت‌هایی برای همکاری با این شرکت چینی اعمال کرد.

هووای در پاسخ به آمریکا اعلام کرد که «اگر ایالات متحده هواوی را محدود کند، این به آن معنی نیست که آمریکا امن‌تر خواهد شد و این موضوع آمریکا را قوی‌تر نخواهد کرد. این تنها می‌تواند ایالات متحده را مجبور به استفاده از جایگزینی پایین‌تر و گران قیمت‌تر کند که توسط کشور‌های دیگر تولید می‌شود و در نهایت به شرکت‌های آمریکایی و مصرف کنندگان آسیب می‌رساند».

رویترز در ادامه گزارش خود، از دست یافتن به «اسناد و مدارک داخلی هوآوی» خبر داد که نشان می‌دهد این شرکت؛ کامپیوتر، سوئیچ و تجهیزات پیشرفته کامپیوتری که از سوی شرکت‌های بزرگ آمریکایی تولید شده را به واسطه به ایران می‌فرستاد.

گفتنی است، منگ ونژو، یکی از مدیران ارشد شرکت چینی «هواوی» که چند ماه پیش در کانادا بازداشت و در آمریکا محاکمه شد، جنجال زیادی به پا کرد.

شبکه ان بی سی گزارش داد، ونژو متهم شده که از طریق شرکت «اسکای‌کام» که یکی از شرکت‌های زیر نظر شرکت هواوی است، در سال‌های 2009 تا 2014 تحریم‌های ایران را دور می‌زده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید