نماینده مجلس ایران: 41 درصد مبتلایان کرونا با مراجعه به مراکز درمانی بیمار شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

نماینده آستانه اشرفیه در مجلس ایران اعلام کرد که 41 درصد از مبتلایان به کرونا در این کشور، پس از مراجعه به مراکز درمانی بیمار شده‌اند و به همین دلیل، ستاد مقابله با کرونای استان گیلان، دستور تعطیلی بسیاری از کلینک‌ها و درمانگاه‌های خصوصی را صادر کرد.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایلنا، دوشنبه 2 مارس 2020، محمدحسین قربانی، استان گیلان را یکی از کانون‌های کرونا در ایران دانست و اعلام کرد که وزیر بهداشت گمان می‌کند هنوز مرحله بحرانی، نرسیده است.

او با بیان اینکه قرنطینه کانون شیوع کرونا از «پروتکل‌های سازمانی جهانی بهداشت» است، انجام این کار را یک ضرورت عنوان کرد.

نائب رئیس کمیسون بهداشت مجلس ایران، از انجام «راهکارهای عملیاتی و تدابیر خاص و امنیتی» خبر داد.

او در ادامه گفت: «تعطیلی بسیاری از کلینک‌ها و درمانگاه‌های خصوصی به دلیل اینکه 41 درصد بیماران از این مراکز درمانی مبتلا شده‌اند و همچنین محدود کردن ورودی و لغو همه پروازهای استان گیلان از مصوبات این جلسه بود».

قربانی، از داشتن «نیروهای متخصص کافی و لازم» و «کمبود» در «امکانات و تجهیزات»، مانند ماسک و مواد ضدعفونی‌کننده، برای کنترل این بیماری خبر داد.

او میزان مرگ و میر بر اثر این بیماری را در کشورهایی که سیستم‌های پیشرفته دارند، تنها 2 درصد و در ایران بالاتر از این میزان دانست.

این نماینده مجلس گفت: «باید آمار ما خیلی بیشتر از این اعداد و ارقامی که در حال حاضر از افرای که تست آنها مثبت شده است و درگیر کرونا هستند، باشد چرا که مرگ و میر ما طبق استاندارد جهانی بالاتر است».

در حالی که نگرانی‌ها از شیوع بیشتر کرونا در نقاط مختلف ایران، افزایش یافته، برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که مقامات ایران آمار واقعی مبتلایان و فوتی‌های این بیماری را اعلام نمی‌کنند.

وزیر خارجه آمریكا، پیش از این، در جمع خبرنگاران در واشینگتن اعلام کرد که اطلاعاتی دارد که نشان می‌دهد ایران درباره ویروس کرونا، پنهان‌کاری می‌کند. او با ابراز نگرانی از این موضوع، از مقامات ایران خواست تا درباره این ویروس حقایق را بگویند.

بر اساس گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، مایک پمپئو، از همه کشورها از جمله ایران خواست تا درباره ویروس کرونا واقعیت‌ها را بگویند و برای مهار و مقابله با این ویروس با سازمان‌های بین‌المللی همکاری کنند.

بی بی سی فارسی نیز طی روزهای اخیر گزارشی را منتشر کرد و مدعی شد که به آمار واقعی جان باختگان در اثر بیماری کرونا دست یافته است.

در حالی که طبق آمار رسمی منتشر شده در خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)، تا ساعت 2 بعد از ظهر 28 فوریه در ایران، 388 مبتلا به کرونا وجود داشته که 34 نفر از آنها جان‌شان را از دست دادند، در همین روز بی‌بی‌سی فارسی در خبری فوری به نقل از منابع بیمارستانی اعلام کرد دست کم 210 نفر در ایران به دلیل کرونا جان‌شان را از دست داده‌اند.

آمار این رسانه، شش برابر بزرگ‌تر از آمار خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی بود که به نقل از وزارت بهداشت ایران اعلام کرده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم