اسد می‌خواست استعفا دهد ولی قاسم سلیمانی جلوی او را گرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

«بشار اسد، رئیس جمهوری عربی سوریه خود را برای استعفا و درخواست پناهندگی سیاسی در یکی از کشورها آماده می‌کرد، اما قاسم سلیمانی، فرمانده سابق نیروی قدس سپاه او را منصرف کرد.» این بخشی از گزارش یک مرکز پژوهشی است که این موضوع را از حسن پلارک دوست نزدیک قاسم سلیمانی و کسی که او را در بسیاری از سفرهایش به سوریه و عراق همراهی کرده، منتشر کرد.

در این گزارش پلارک که سال‌ها مشاور و دستیار ویژه سلیمانی بود، فاش کرد که بشار اسد تنها چند قدم با کنار رفتن از قدرت فاصله داشت و می‌خواست در یکی از کشورها، احتمالا روسیه، پناهنده شود ولی سلیمانی از او خواست در جایگاه خود بماند، زیرا که «تنها راه ممکن، پیروزی مقاومت» است.

پلارک سال‌ها معاون قاسم سلیمانی بود و وظیفه تاسیس و پشتیبانی نیروی قدس در سپاه نیز به او محول شده بود. او همچنین سال‌ها در سپاه و در کنار قاسم سلیمانی پیش از آغاز جنگ با عراق کار کرده بود.

او این سخنان را در یک مصاحبه اختصاصی و به مناسب چهلمین روز کشته شدن قاسم سلیمانی مطرح کرد و گفت و به نقش «خاصی» که سپاه پاسداران در منطقه ایفا می‌کند، نیز اشاره کرد و گفت که سپاه از جنبش‌های آزادی‌بخش و مبارزات عدالت‌خواه و همه آنها که با سلطه جهانی جنگیده و خواستار محافظت از هیبت اسلامی هستند، حمایت می‌کند.

این معاون قاسم سلیمانی از وجود عملیات نیروی قدس در لبنان، سوریه، عراق و یمن پرده برداشت و گفت که این نیرو در افغانستان و کشورهای آسیای میانه نیز فعالیت دارد. او به مانند فرمانده سابقش که در سوم ژانویه 2020 در نزدیکی فرودگاه عراق در اثر حمله پهپادهای آمریکایی کشته شد، مدعی آمریکا توان نظامی چندانی ندارد.

او همچنین مدعی شد که سلیمانی به مقامات عراقی در بغداد و جاهای دیگر درباره نیازهای اجرایی برای مقابله با داعش دستور دارد و «اینگونه در کمتر از 12 ساعت بغداد را نجات داد.»

حسن پلارک درباره زینب، دختر قاسم سلیمانی نیز گفت: «زینب بسیار به پدر نزدیک بود و در بسیاری از سفرهایش مانند عراق، سوریه و لبنان او را همراهی کرد. او به زبان عربی مسلط است و روابط مستحکمی با جوانان حزب‌الله لبنان دارد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید