قرارگیری ایران در لیست سیاه FATF و قطع همکاری بانک‌های ایتالیایی با تجار ایرانی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دبیرکل اتاق بازرگانی ایران و ایتالیا از قطع همکاری کامل بانک‌های ایتالیایی با تجار ایرانی پس از قرارگیری ایران در لیست سیاه FATF خبر داد. به گفته او با وجود محدودیت‌های ایجاد شده به دلیل تحریم‌های آمریکا، اما تعدادی از بانک‌های ایتالیا به صورت چراغ خاموش با تجار ایرانی کار می‌کردند که موضوع FATF شرایط را بسیار دشوار کرد طوری که این بانک‌ها نیز از ادامه همکاری با ایران خودداری خواهند کرد.

لیدا شهابی در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا، یکشنبه 23 فوریه 2020، تصمیم دو بانک ایتالیایی ING Direct Bank و Intesa SanPaolo برای بستن حساب‌های ایرانیان را به دلیل حضور دو سهامدار آمریکایی و هلندی در این بانک‌ها دانست که در این تصمیم تاثیرگذار بودند.

او با بیان اینکه پس از تحریم‌های ثانویه، بسیاری از بانک‌های ایتالیایی اعلام کرده بودند که با ایران همکاری نمی‌کنند، از احضار افراد توسط این دو بانک با در نظر گرفتن ملیت آن‌ها خبر داد.

به گفته دبیرکل اتاق بازرگانی ایران و ایتالیا، خبرهای مربوط به FATF نیز باعث شد تا این بانک‌ها اندکی زودتر واکنش نشان دهند.

او مسدود کردن حساب‌های ایرانیان را به صورت رندومی دانست تا این بانک‌ها از عدم پولشویی یا نبودن نقطه تاریک در حساب ایرانیان اطمینان حاصل کنند.

دبیرکل اتاق بازرگانی ایران و ایتالیا تصریح کرد: «تعدادی از ایرانیان فعال و معتبر با بانک‌های بزرگ پوپولاره
(Banca Popolare) تا همین اواخر کار می‌کردند. هر چند این بانک حساب جدیدی برای ایرانیان باز نمی‌کند اما متناسب با اعتبار ایرانیان با مشتریان قدیمی خود کم و بیش همکاری می‌کردند. لیکن پس از قرارگیری ایران در لیست سیاه FATF هیچ بانک و موسسه مالی با طرف‌های ایرانی همکاری نخواهد کرد».

شهابی در مورد تاثیر تصمیم گروه ویژه اقدام مالی در قرار دادن ایران در لیست سیاه FATF گفت: «هر چند با تحریم‌های آمریکا با محدودیت روبرو بودیم اما تعدادی از این بانک‌ها به صورت چراغ خاموش با تجار ما کار می‌کردند که موضوع FATF شرایط را بسیار دشوار خواهد کرد و حتی این بانک‌ها نیز از ادامه همکاری خودداری خواهند کرد. ما منتظر موضع دولت ایتالیا و سیستم بانکی این کشور در مورد FATF هستیم».

او از لزوم طی کردن مراحل زیاد برای خروج ایران از لیست سیاه FATF پس از قرار گرفتن در آن خبر داد.

شهابی افزود: «ما نیز منتظر می‌مانیم تا احیانا مذاکره‌ای صورت بگیرد چون امکان دارد فرصت حقوقی به دولت بدهند ولی این مورد در اطلاعیه FATF اعلام نشده که چنانچه دو لایحه تصویب شوند بلافاصله خروج ایران از Black list مورد بررسی قرار می‌گیرد».

دبیرکل اتاق بازرگانی ایران و ایتالیا، حجم مبادلات دو کشور قبل از خروج آمریکا از برجام را 7.4 میلیارد یورو دانست که پس از تحریم‌ها این حجم به 1.7 میلیارد یورو رسید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید