ایران؛ سردی تنور انتخابات و میانگین اولیه مشارکت 25%

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در حالی که مسئولان ایران، زمان رای‌دهی را تمدید کردند، برآورد روزنامه‌نگاران از میزان مشارکت مردم در انتخابات بر اساس آمار منتشر شده تا ساعت 5 بعد از ظهر به وقت محلی، 25% بود.

این در حالی است که فعالان سیاسی، بسیار محتمل می‌دانند که میزان مشارکت مردم به مراتب کمتر از این نسبت باشد چرا که از یک سو، اقشار گسترده‌ای، عدم مشارکت خود را در قالب کمپین «رای بی رای»، عملی ساخته و از دیگر سو، ترس و واهمه مردم از شیوع ویروس کرونا، عملا باعث کاهش تردد عمومی شده است.

بر اساس نتایج اولیه انتشار یافته از سوی برخی رسانه‌ها، میزان مشارکت در رای‌دهی در تهران 16%، اصفهان 22%، استان فارس 26%، قم 30%، خراسان رضوی 29%، خوزستان 24%، لرستان 25% و خراسان جنوبی 41%، برآورد شده است.

ده‌ها کلیپ ویدیوئی و تصاویر به اشتراک گذاشته شده در شبکه‌های اجتماعی، حاکی از سردی و نبود شوروشوق مشارکت و حضور در رای‌گیری روز جمعه 2 اسفند انتخابات مجلس شورای ایران است.

در این تصاویر و ویدئوها دیده می‌شود که حضور مردمی در پاره‌ای از مراکز رای‌گیری، بسیار اندک است در حالیکه برخی مراکز در نقاط گوناگون کشور در وضعیت شبه‌خالی از رای دهنده مشاهده می‌شوند.

به گفته بسیاری از صاحب نظران، تحریم انتخابات امسال، رویدادی بی‌سابقه در تاریخ رژیم جمهوری اسلامی ایران از زمان تاسیس آن در 4 دهه پیش به شمار می‌آید.

در این بین، پدیده تقلب در رای‌گیری هم در پاره‌ای از مناطق رخ داده تا جائی که به گفته دادستان شهر پاکدشت، 10 نفر به جرم خرید و فروش رای، دستگیر شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید