انتخابات یازدهمین دوره مجلس و میان دوره‌ای خبرگان رهبری در ایران آغازشد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

منابع خبری ایران روز جمعه 21 فوریه اعلام کردند که انتخابات یازدهمین دوره مجلس و میان‌دوره‌ای خبرگان رهبری ایران ساعت 8 صبح امروز (جمعه) همزمان در سراسر این کشور آغاز شده است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، عملیات رسمی ستاد مرکزی نظارت بر انتخابات یازدهمین دوره مجلس و اولین میاندوره ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری ایران همزمان با آغاز رای گیری در سراسر کشور شروع به کار کرد.

عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در جمع خبرنگاران حاضر در ستاد مرکزی نظارت بر انتخابات یازدهمین دوره «مجلس شورای اسلامی» و اولین میاندوره ای پنجمین دوره «مجلس خبرگان رهبری» گفته است : «همزمان به موازات فعالیت همکاران ما در هیات‌های اجرایی ناظران ما در کنار صندوق‌های رای حاضرند و در کنار هر صندوق بین 3 تا 7 نفر ناظر داریم»

او افزود:«حدود 200 هزار نفر ناظر داریم. تا دیروز تعدادی هم بازرس ویژه در قالب گروه‌های سه نفره از تهران به برخی استانها اعزام کردیم تا نظارت ویژه ای داشته باشند. مردم خوب ما هم که همیشه همیار شورای نگهبان بودند، می‌توانند گزارشات و شکایات خود را از طریق سامانه مردم ناظر ارسال کنند و ما هم سریعا رسیدگی می‌کنیم».

در همین حال، عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور ایران نیز در حاشیه بازدید از ستاد انتخابات این کشور با بیان این‌که ساعت 24 امشب شعب اخذ رأی تعطیل می شوند، گفت: «مردم به‌موقع در شعب اخذ رای حاضر شوند.امید داریم همه اعضای اجرایی و نظارت و همه اعضای 55 هزار شعبه اخذ رأی، انتخابات را در کمال سلامت، صحت، قانونمند و در یک بستر امن برگزار کنند. از مردم هم می‌خواهیم که در مهلت 10 ساعته اخذ رأی، به شعب مراجعه کنند؛ زیرا ما ناگزیریم در ساعت 12 امشب، شعب را ببندیم. امیدواریم همه مردم با حضور به موقع در شعب اخذ رأی، کمک کنند تا رای آنها را در موعد قانونی اخذ کنیم».

طبق گزارش ایسنا سید علی خامنه ای رهبر ایران صبح امروز(جمعه) در اولین دقایق آغاز رای گیری انتخابات یازدهمین دوره انتخابات مجلس و اولین میان‌دوره‌ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری، رای خود را به صندوق انداختند.

خامنه‌ای در سخنانی با تاکید براینکه شرکت در انتخابات یک «تکلیف شرعی» است، گفته است که «هر کس به منافع ملی کشور علاقه‌مند است در انتخابات شرکت کند»

انتخابات در ایران در حالی برگزار می شود که بسیاری از نامزدهای انتخابات که از طیف اصلاح طلبان یا افراد مستقل بوده‌اند توسط شورای نگهبان حذف شدند.

بسیاری از کارشناسان سیاسی می‌گویند در این انتخابات هیچگونه رقابت سیاسی سالم و حقيقى مشاهده نشده است و به دلیل حذف طیف‌های مخالف با اصولگریان توسط شورای نگهبان تنها یک طیف سیاسی و آن هم خود اصولگرایان وارد مجلس یازدهم خواهند شد.

در انتخابات پیش‌رو بر اساس گزارش‌های رسمی، 14 هزار نفر برای تصاحب 290 کرسی‌ مجلس ثبت‌نام کرده بودند که تنها صلاحیت شش هزار و 850 نفر از سوی شورای نگهبان تایید شده است.

برخی گزارش‌ها حاکی است که شمار ثبت‌نام کننده‌ها 16 هزار و 145 نفر بوده که به معنی رد صلاحیت 56 درصد از آنهاست.

بسیاری از چهره‌های اصلاح‌طلب و حتی سنتی‌ها از جمله یک سوم نمایندگان فعلی مجلس از طرف شورای نگهبان رد صلاحیت شده‌اند. قرار است انتخابات روز جمعه دوم اسفند برگزار شود.

قابل یادآوری است که روز گذشته (پنج‌شنبه 20 فوریه) وزارت خزانه‌داری آمریکا چند عضو شورای نگهبان قانون اساسی ایران را به دلیل رد صلاحیت‌های گسترده در انتخابات مجلس، تحریم کرد.

برهمین اساس احمد جنتی دبیر شورای نگهبان به همراه عباسعلی کدخدایی، سخنگو و ره‌پیک و صادقی مقدم دو عضو دیگر این شورا به فهرست تحریم‌ها افزود.

این افراد به دلیل نقشی که در رد صلاحیت‌های گسترده کاندیداهای انتخابات مجلس در ایران داشته‌اند، تحریم شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید