وزیر کشور ایران: تا برگزاری انتخابات از اعلام آمار مبتلایان کرونا خودداری کنید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در فضای مجازی نامه‌‌ای منتشر شده که وزیر کشور ایران خطاب به وزیر بهداشت نوشته و از او خواسته تا پیش از برگزاری انتخابات مجلس یازدهم در این کشور، از اعلام هر گونه آمار مربوط به بیماری کرونا خودداری شود تا این امر بر مشارکت مردم در انتخابات تاثیری نگذارد.

در فضای مجازی ایران نامه‌ای منتشر شده که تاریخ آن مربوط به 28 بهمن‌ماه 1398 است و به امضای عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور رسیده و خطاب به سعید نمکی، وزیر بهداشت است.

رحمانی فضلی با اشاره به نامه شورای عالی امنیت ملی و توصیه‌های رهبر جمهوری اسلامی درباره هر چه باشکوه‌تر برگزار شدن انتخابات از وزیر بهداشت خواسته تا از هر گونه مصاحبه با خبرگزاری‌ها، مطبوعات و رادیو و تلوزیون در خصوص آمار رسمی و واقعی شیوع، مبتلایان و یا متوفیان از طریق ابتلا به ویروس کرونا تا پس از پایان انتخابات و تصمیم نهایی هیات دولت، جلوگیری شود.

او در این نامه همچنین اعلام کرد که طبق گزارشات دریافتی از سوی برخی از استانداری‌ها، بسیاری از ناظرین شعب اخذ رای، به دلیل ترس از مبتلا شدن به ویروس کرونا، از مشارکت در این امر امتناع کرده‌اند.

تاکنون هیچ واکنش رسمی به این نامه منتشر نشده اما رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت ایران، نامه‌ دیگری که طی روزهای اخیر در فضای منتشر شده بود را تکذیب کرده بود. محتوای نامه درباره ابتلای 45 نفر به ویروس کرونا بود.

کیانوش جهانپور، رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت ایران، یکشنبه 16 فوریه 2020، با تکذیب نامه‌ منتشر شده در فضای مجازی که از سوی «معاونت درمان وزارت بهداشت» به رییس‌جمهوری نوشته شده و محتوای آن حاکی از ابتلای 45 نفر در ایران به ویروس کرونا بود، اعلام کرد که هنوز هیچ مورد «مثبت» ابتلا به «کروناویروس جدید» در ایران ثبت نشده است.

به گفته او «از متن نامه، شماره و رونوشت‌های آن»، کاملا مشخص است که نامه مذکور «جعلی» است.

هفته گذشته نیز روزنامه ایران که یک نشریه نزدیک به دولت است، گزارش کرد که یک زن 63 ساله که در این بیمارستان بستری بود جان خود را از دست داده است.

اما کیانوش جهانپور، رئیس مرکز اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت ایران به خبرگزاری ایرنا گفت: «شایعاتی که در برخی رسانه‌ها از جمله رسانه‌های معتبر در مورد وجود موارد مشکوک یا فوت فردی به علت ابتلا به ویروس کرونا منتشر شده، صحت ندارد».

وی گفته است که تا کنون هیچ مورد از ابتلای به این ویروس در ایران مشاهده نشده وافزوده است که نتایج آزمایش کرونا بر دانشجویان ایرانی بازگشته از ووهان چین نیز منفی بوده است.

سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران نیز در چهاردهمین روز قرنطینه دانشجویان ایرانی که از چین بازگشته بودند دیداری با این دانشجویان داشت و از پایان دوره قرنطینه و بازگشت آنها به خانه‌های خود خبر داد. نمکی دیشب در صفحه توییتر خود نوشت: «امروز به دیدار عزیزانمان که از ووهان چین برگشته بودند، رفتم. خوشبختانه دوره چهارده‌روزه قرنطینه به پایان رسیده و همانطور که قول داده بودم، همگی سرحال و سلامت به آغوش خانواده‌هایشان بازمی‌گردند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید