تهران یک زندانی آلمانی را آزاد کرد... آیا مبادله زندانی صورت گرفته؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ایران سه‌شنبه18 فوریه اعلام کرد یک آلمانی محکوم به سه سال زندان را در ازای آزادی ایرانی دستگیر شده در آلمان آزاد کرده است که تهدید به استرداد وی به ایالات متحده؛ مطرح شده بود.

غلام حسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه گفت: «ما اصرار داشتیم كه دروهله اول، شهروند ایرانی برگردد. او از آلمان خارج شده و به خاک ایران رسید و ما روز دوشنبه، شهروند را آلمانی آزاد کردیم که به کشورش بازگشت.»

عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز دوشنبه 17 فوریه، اعلام کرد که یک تبعه ایرانی زندانی در آلمان به اتهام نقض تحریم های آمریکا، پس از تلاش های دیپلماتیک انجام شده توسط تهران برای آزادی وی، به کشورش بازگشته است.

در حالی که مقامات آلمانی از اظهار نظر در این خصوص خودداری کردند، موسوی گفت که نام این فرد، احمد خلیلی است و به همراه محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه به کشور بازگشت که برای شرکت در کنفرانس امنیتی مونیخ، راهی آلمان شده بود.

وی همچنین افزود که «آقای احمد خلیلی ، تبعه ایرانی، به درخواست وزارت دادگستری آمریکا در آلمان دستگیر شده بود و به همراه وزیر امور خارجه به ایران بازگشت.»

به باور منابع آگاه؛ این اقدام، نارضایتی ایالات متحده را برخواهد داشت که اخیراً بر شدت تحریم‌ها علیه ایران و همه کسانی که با آن تعامل دارند، افزوده است. از زمان ترور قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس، 3 ژانویه گذشته در جریان حمله پهپادی ایالات متحده و پاسخ ایران در موشک باران دو پایگاه نظامی محل حضور نیروهای آمریکایی در عراق، بر شدت تنش‌های میان دو کشور، افزوده شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size